A forint péntek délelőtt még azzal próbálkozott, hogy az árfolyam hónapok óta először leszúrjon a 400-as lélektani határ alá, délutánra viszont biztossá vált, a kérdés lekerül a napirendről: kora délután látványos gyengülés indult, az euró árfolyama egészen 403 forintig pattant fel.

De még ezzel együtt is igaz, hogy a magyar deviza idén már 2,3 százalék pluszt tud felmutatni.

Még szebb a kép a dollár-forint grafikonon: ahol 3,2 százalékos erősödés látható a december 31-i záróárhoz képest.

Európai élmezőnyben a forint

Meglepő módon Európa második legjobban teljesítő devizája 2025-ben a forint a dollárral szemben, erősebb teljesítményre csak a złoty volt képes (3,75 százalékkal), valamint meg kell említeni a rubelt is, amelynek piaci forgalma kifejezetten alacsony a szankciók miatt, így egyedi hatások nagy kilengéseket okoznak, idén például 21 százalékkal felértékelődött az orosz fizetőeszköz a dollárral szemben. A forintot a sorban a svéd és a norvég koronák követik (3,2 és 2,4 százalékkal). 

A magyar deviza főleg az elmúlt 30 napon jeleskedik, egy hónapos időtávon 4,2 százalékkal erősödött a dollárral szemben, ezzel Európa legjobbja (a rubelt szintén nem számítva). 

Globális összevetésben a brazi real vezet 6,7 százalékkal, a kolumbiai pezó (6 százalék) és a chilei pezó (5 százalék) előtt. Jó hír, hogy a złoty-forint páros ezen a listán is előkelő helyen van: az ötödik és hatodik helyen.  

Egy év múlva 422 lehet az euró-forint

Pénteken megjelent az ING Bank régiós devizapiaci körképe, a bank szakértői szerint valószínűleg ennyi volt a forint jó teljesítménye. Egy hónap múlva 410-es euró-forint árfolyamra számítanak, 3 hónap múlva 408 a várakozásuk, a féléves céláruk 416, a 12-havi pedig 422.

Nem vár idén további forinterősödést az ING Bank

Úgy vélik, annak oka, hogy a régiós devizák kifejezetten jól kezdték az évet, az az euróval szembeni kamatelőny, amit az ukrajnai béke felé tett lépések is támogatták. A további erősödés előtti tér azonban meglehetősen limitált, főleg a forintra igaz ez, a złoty ugyanis ellenállóbbnak tűnik a külső környezet változásaival szemben.

Az ING szerint az alábbiak miatt gyengülhet a forint következő hónapokban:

  • a magyar költségvetésben rejlő kockázatok
  • Magyarország továbbra sem fér hozzá több EU-s forráshoz
  • bizonytalanság a jegybank élén esedékes váltás miatt

Tartósan magas maradhat a forintkamat

A nemzetközi devizapiacon tapasztalt dollár gyengülés érdemi nyomást vett le a feltörekvő devizákról, miközben a pozitív hírek az orosz-amerikai béketárgyalások kapcsán további lendületet adott a közép-kelet-európai régiónak. A 20 tagot magába foglaló feltörekvőpiaci devizacsoportból nem meglepő módon toronymagasan az orosz rubel teljesített a legjobban, de a képzeletbeli dobogó másik két fokára a magyar és a lengyel deviza fért fel az utóbbi öt kereskedési napot vizsgálva. A forint látványos teljesítményéhez természetesen a vártnál jóval magasabb hazai infláció is hozzájárult, mivel hiába csökkent érdemben a reálkamatunk, a gyorsabb pénzromlási ütem azt is jelenti, hogy az MNB kénytelen lesz a korábban vártnál is tartósabban kitartani a jelenlegi kamatszint mellett - írta pénteki elemzésében a CIB Bank vezető elemzője, Trippon Mariann. 

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!