Alig változott a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
Csütörtök reggeli jegyzésén a forint nagyjából 0,8 százalékkal áll gyengébben a heti kezdésnél az euróval, és egyaránt 1,2 százalékkal gyengébben a dollárral és a svájci frankkal szemben.
Bank of America: kedvezőek a forint kilátásai
Alapvetően gyengülést várnak a feltörekvő piaci devizáktól a Bank of America elemzői az amerikai vámok április 2-án várható véglegesítéséig, azonban hosszabb távon kedvezően ítélik meg azok kilátásait.
Úgy látják, a Magyar Nemzeti Bank továbbra is elkötelezett a jelenleginél valamivel erősebb forint árfolyam mellett, és ezt támogathatja a feltörekvő piaci devizák számára általában is kedvezőbb környezet. A magyar deviza számára szerintük a vártnál magasabb infláció jelenthet új kockázatot: amennyiben továbbra is kedvezőtlen számok látnak napvilágot, az a forint gyengülését vonhatja maga után.
Az MNB a befektetési bank elemzőinek meglátásai alapján egyelőre nem fog kamatot emelni, ahhoz a mostaninál jóval rosszabb inflációs számok kellenek vagy pedig a forint hirtelen jelentősebb gyengülése. A kormányzati intézkedések segíthetnek a fogyasztói árindex növekedését megfékezni, ami aggodalomra adhat okot, az az infláció tehetetlensége és a keresleti oldal által húzott áremelkedés lehet.

Az éves átlagos inflációra adott előrejelzéseket egy százalékponttal magasabbra, 5 százalékra emelték a vártnál kedvezőtlenebb januári és februári adatokra reagálva. Emlékezetes, a februári fogyasztói árindex ismét a várakozásoknál magasabb 5,6 százalék a januári 5,5 százalék után, szemben az 5,3 százalékos elemzői várakozásokkal. Ez nagyrészt az élelmiszeráraknak köszönhető. A közvetett adók nélkül számított maginfláció azonban szintén meredeken emelkedik, februárban 6 százalékra ugrott a januári 5,6 százalék és a decemberi 4,7 százalék után. A maginfláció komponenseiben széles körű árnövekedés volt megfigyelhető.
A stabil forintárfolyam szerintük elsődleges fontosságú a kormány számára a 2026-os választások előtt. Ezt mutatja az élelmiszerárakra bevezetett árkorlátozás, valamint a bankok és a távközlési cégek figyelmeztetése az indokoltnál magasabb áremelések elkerülése érdekében. Úgy látják a kormány számára egy a 390 és 400 forint közötti forintárfolyam lenne elfogadható. Ha nem sikerülne megfékezni az inflációt, az kamatemelésre kényszerítheti az MNB-t, ám jelenleg nem ez az alapvető forgatókönyv, és stabil 6,5 százalékos alapkamattal számolnak – derül ki az elemzésükből.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Botrány a gimnáziumi felvételik körül: több ezer diák eshetett ki a rendszerből

Megvan az igazi indoka, miért fosztották meg Rogán Antalt kulcsfontosságú feladataitól?

Trump-vámok: nem csoda, hogy Putyinék a hasukat fogják a nevetéstől

Válságülést tartott a kormány, 46 százalékot kaptak Trumptól: Maradjanak nyugodtak!

Gyümölcsapokalipszist hozhat a hétvégi hidegbetörés

Levelet küldött Szijjártónak a Nemzetközi Büntetőbíróság, hogy le kellett volna tartóztatni Netanjahut

Figyelem OTP-sek, kámforrá válhat a pénzük, ha válaszolnak

Lecsaptak a kibercsalók, ezer milliárdokat nyúltak le a nyugdíjakból

Olyan magas kockázati felárakat kell beépíteni a termelésbe, amit a fogyasztók már nem bírnak el
