A 409-es szint fölé emelkedett kedd délelőtt az euró-forint keresztárfolyama, egyúttal új novemberi rekordot is felállított.

Reggel megérkeztek a szeptemberi külkereskedelmi adatok, az áruforgalom többlete 1,2 milliárd euró (487 milliárd forint) volt, a látványos felpattanást a forint árfolyamában azonban nem csak ez okozta. 

Bár a részletes adatok inkább negatívan értelmezhetők: az export a 2023 szeptemberinek csak a 95 százalékát tette ki, az import pedig a 96 százalékát (euróban számolva), vagyis a friss adat csak megerősítette amire a múlt heti GDP adat rámutatott, nincs gazdasági növekedés, ezért a gazdaság szereplői kevesebbet importálnak, másrészt a termelés csökkenésével a kivitel volumene is alacsonyabb a tavalyinál. Ráadásul a negyedik negyedév sem biztos, hogy fényesen alakul, a hétfőn beérkezett (október havi) feldolgozóipari BMI-adatok legalábbis erre utalnak. 

Mi lenne itt, ha igazán rákapcsolnának a shortosok?

A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint messze nincs csúcson a forint gyengülésére spekuláló külföldi befektetők short állománya, bár az adatok késleltetettek, az látszik, hogy október közepén az 50 milliárd forintot sem érte el a nyitott short pozíciók mennyisége. Szeptember végén háromszor ennyi volt a forint elleni pozíciók állománya. 

Kép: economx

Ez még csak a kezdet: Orbán Viktor barátja áll a forint bedőlése mögött

Az elemzők szerint ez még csak a kezdet, és a Donald Trump megválasztása esetén a jövő évi inflációs célkitűzéseinkről is lemondhatunk.

A forint keddi teljesítménye annak fényében is csalódást keltő, hogy az euró reggel óta erősödést mutat a dollárhoz képest, egy ilyen együttállás pedig általában támogató a feltörekvő piaci devizák számára.

A nagy kérdés persze az, hogyan alakul az amerikai elnökválasztás. „Az eurónak nem tenne jót Trump esélyeinek növekedése, hiszen a várható protekcionista intézkedések tovább rontanák a térség alapból is gyenge növekedési kilátásait. Emiatt akár az EKB is gyorsabb kamatcsökkentésre kényszerülhet” – írta keddi jegyzetében az Erste. 

Az év elejéhez képest a forint 6,4 százalékkal értékelődött le az euróhoz és 8 százalékkal a dollárhoz képest. 

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!