A 415-ös szint felett is kereskedtek kedden az euró-forint devizapárral. Volt ugyan napközben egy látványosabb erősödés, de csak ideig-óráig tartott a lefordulás, amely során csupán 413,5-ig korrigált vissza a jegyzés.
„A forint árfolyama idén tulajdonképpen semmilyen időtávon nem néz ki jól, az euró-forint átlagárfolyama 2024-ben 394, a jelenlegi 414-415-ös kurzus ehhez képest 5 százalék elmozdulást tükröz. Elméletileg egy százalékos forintgyengülés 0,2-0,3 százalékponttal megemelheti az inflációs rátát is, de a jelenlegi helyzetben ezzel nem érdemes kalkulálni, hiszen a gazdaság állapota gyenge, több folyamat is (béremelkedés, fogyasztás) lefelé szoríthatja az inflációt” – kommentálta az eseményeket Árokszállási Zoltán, az MBH Bank Elemzési Centrum igazgatója az Economxnak.
Várakozásaik szerint a Magyar Nemzeti Bank – amennyiben a forintárfolyam tovább gyengülne – előbb utóbb valamilyen üzenetet küldhet a piacoknak. „Akár már a szerdán publikálandó, legutóbbi kamatdöntésről szóló jegyzőkönyv tartalmazhat olyan kommentárokat, amik erősödést okozhatnak, de ez egyelőre nem biztos” – fogalmazott az elemző.
Szerinte a következő napok legfontosabb kérdése, hogy megáll-e a gyorsuló ütemű gyengülés, az viszont látszik, kamatemelést még nem áraznak a befektetők. Úgy véli, hogy kulcsfontosságú lesz pénteken az amerikai foglalkoztatottsági adat (nonfarm payroll):
- a forint szempontjából az lenne a legkedvezőbb, ha a munkahelyek száma nem emelkedne túl nagy mértékben, mivel azzal nőne az esélye a decemberi Fed-kamatcsökkentésnek;
- péntek este pedig a Fitch közleménye érkezik a magyar adósbesorolásról, azok után, hogy a Moody’s rontott a kilátásokon (ami nem volt feltétlenül indokolt) biztosan érzékeny marad az árfolyam a következő napokban.
Néhány legkevésbé sem fun fact a forintról
- Az elmúlt három hónapban az euró-forint keresztárfolyam 5,6 százalékkal emelkedett.
- A forint a régiós devizákkal szemben is nagyot esett 3 hónap alatt: a złotyval szemben 5,2 százalékkal, a cseh koronával szemben pedig 5,4 százalékkal értékelődött le.
- Január 1. óta az euró árfolyama 8,2 százalékkal, a dolláré 13,9 százalékkal nőtt forintban.
- Aki 2024 elején 12 hónapos diszkontkincstárjegyet vett az akkori 7,23 százalékos hozam mellett, valószínűleg jobban járt volna ha ehelyett eurót vásárol és azt egyszerűen beteszi a fiókba, mert az kamatozás nélkül is jobban teljesít idén.
- Sovány vigasz: idén a török líra valamivel többet gyengült az euróval szemben, 12,6 százalékkal.
Jó hír, hogy a devizapiaci turbulenciák egyelőre nem gyűrűztek át a kötvénypiacra, a másodpiaci hozamok inkább stagnáltak, vagy csak minimálisan emelkedtek az elmúlt napokban. Kedden 3 hónapos dkj-aukciót tartott az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), a 10 milliárd forintos kínálatra háromszoros volt a kereslet, így a kibocsátást megemelte az ÁKK, 15 milliárd forintra. Az átlaghozam 5,78 százalék volt.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!