A cikk szerzője a Napi Gazdaság munkatársa, a VTAD (Német Technikai Elemzők Szövetsége), az IFTA (Technikai Elemzők Nemzetközi Szövetsége) társult szervezetének tagja.
Nagyon sok hasonlóságot fedezhető fel az amerikai részvénypiacon a jelenlegi helyzet és az egy évvel korábbi állapot között, de sajnos a technikai kép alapján a 2007 végi és a 2008 eleji mozgásokkal is sok egyezést mutat. Így érdemes lehet összehasonlítani technikai alapon a piac akkori és mostani állapotát, amikor azt akarjuk megtippelni, jöhet-e egy, a tavalyihoz hasonló rally a részvénypiacon.
Emlékezetes, hogy 2010 májusában az amerikai részvénypiac hatalmasat zuhant néhány perc leforgása alatt. A villámkrach okozta bizalomvesztést és alaposan elromló technikai képet csak hosszú hónapok alatt volt képes ledolgozni az amerikai tőzsde, s végül a kvantitatív lazítási program második körének bejelentése, majd megindulása volt az, ami lökést adott a részvénypiacnak a fordulat végrehajtásához, amelyből az emelkedés újabb, masszív köre el tudott indulni. Ben Bernanke Fed elnök 2010 augusztusi, Jackson Hole-ban tartott beszéde idején, amikor a QE2-t bejelentette, az S&P 500-as index még a 200 napos mozgóátlag alatt tartózkodott, s az 50 napos alatt is, ez utóbbit azonban akkor már egyszer sikeresen áttörte felfelé, meggyengítve annak ellenállás szerepét a felfelé menetben. A 2010. tavaszán kialakult fej vállak alakzat letörése akkor már egyszer kudarcot vallott, helyette az index egy fordított fej-vállak alakzatot épített ki. Ennek jobb vállát a Bernanke beszéd előtt elért mélypont jelentette, s innen olyan masszív emelkedés indult, amely már szeptember közepén kitörést hozott az alakzatból, a trendforduló megvolt, s az index végül december elején a májusi csúcsokat is áttörte, s egészen 1370 pontig száguldott.
Más ez a világ
Most azonban technikailag - egyelőre - más a helyzet. Az S&P 500-as indexben ezúttal a kiépült fej vállak alakzat nem vallott kudarcot, lefelé fordította a trendet, igaz, az alakzatból számolt célár lefelé már bőségesen teljesült az 1100 pontos indexérték megérintésével. Most is a 200 napos és az 50 napos mozgóátlag alatt van a mutató értéke, azonban eddig még nem tesztelte az index az 50 napos mozgóátlagot, s áttöréséről jelenleg 1225 pont feletti értékek eléréséig nem lehet beszélni. Trendfordító alakzat, amely a lefelé tartó trendet megfordítani lenne hivatott egyelőre nem fedezhető fel a vezető mutatóban.
Tavaly augusztus végére már az index hosszabb távú, 30 napos RSI-je (de a rövidebb időtávokra beállított oszcillátor is) már jelezte, vége lehet a május óta tartó lejtmenetnek. Az RSI ugyanis kitört saját, lefelé tartó trendjéből, s az oszcillátor trendjének változása sokszor előzetes jelzést szokott adni a trend jellegének megváltozásáról, amely trendfordulót is jelenthet. Most, a hosszabb távú RSI-nél a csökkenő trendből való kitörés nem történt meg. Az RSI trendet már csak azért is érdemes vizsgálni, hiszen például a 2007-2009-es medvepiacon az S&P 500-as index RSI-jének csökkenő trendje egyszer sem tört meg, csak 2009 március végén, két héttel az új bikapiac kezdete után. A hosszabb távú RSI-t vizsgálva még egy dolgot érdemes látni, azt, hogy az augusztus eleji zuhanásban olyan mértékű túladottság alakult ki az S&P 500-ban, amely általában medvepiacon jellemző, s nem pedig bikapiaci korrekciókban.
A hangulati helyzet jó lenne
A hangulat alapján, ha valaki hisz az ellentét analízisben, van esély arra, hogy egy masszívabb emelkedés induljon el a részvénypiacon, amint azt a Napi Gazdaság által rendszeresen követet hangulati felmérések mutatják. A múlt héten az amerikai tőkepiaci hírlevélírók körében már-már olyan mértékű lett a pesszimizmus, mint tavaly nyár végén, amikor is az emlékezetes emelkedés elindult. A probléma csak az, hogy a 2007-2009-es medvepiacon többször is volt hasonlóan pesszimista hangulat, s ezek ugyan megelőlegeztek néha medvepiaci rallykat (mint például a 2008 március-májusi), azonban tartós fordulathoz nem voltak elegendőek.
Ugyanakkor a jelenlegi helyzetet - technikai szemmel nézve - megkülönbözteti a tavalyitól, hogy ezúttal kialakult a Dow-elmélet alapján az eladási jelzés a részvénypiacon, míg 2010 nyarán nem, amikor is a Dow Jones Industrial Average ugyan mélyebb mélypontot ütött, a Transportation index azonban nem. Erről bővebben itt olvashat. Emlékezetes, hogy 2008. elején a Dow-elmélet medvepiacot jelzett.
Mégis maradhat a medve
Összefoglalva a következő a helyzet. A piaci szereplők többsége nagy reményekkel várja a Fed ma esti bejelentését, remélik, hogy a kamatdöntés közlése mellett a kvantitatív lazítás valamilyen további eszközét is bejelentik, s ez olyan lökést adhat az árfolyamoknak, amelyek egy a tavalyi rallyhoz hasonló emelkedést indíthat el a részvénypiacon. A piac állapota jelenleg sok hasonlóságot mutat a 2010 nyári állapottal, de a 2008 év eleji állapottal is. A hasonlóság a 2010-es nyári állapottal a jelentős emelkedést követő többhónapos korrekció jelenti és a szereplők durva pesszimizmusa a piac tovább teljesítményével kapcsolatban. Technikailag eltérés, hogy az RSI egyelőre nem törte csökkenő trendjét, nincs még jele trendfordító alakzatnak az S&P 500-ban, és egyelőre az 50 napos mozgóátlag leküzdése sem sikerült. E mellett jelenleg a Dow-elmélet szerint medvepiac van, akkor még a bikapiaci jelzés volt érvényben. 2010. nyarán a kialakult (lefelé mutató)trendfordító alakzat az indexben kudarcot vallott, ez most nem mondható el.
A 2008. év eleji állapottal való összehasonlítás alapján kiderül, jelenleg van egy érvényes trendfordító alakzatunk, amely már elérte elsődleges célját, akárcsak akkor. A hosszabb távú RSI csökkenő trendben van, akárcsak akkor, s volt már egy medvepiacokra jellemző, úgynevezett mega-túladottságot eredményező esés is. A tőkepiaci hírlevélírók pesszimizmusa akkor is szélsőséges volt.
Ezek alapján jelenleg nagyobb a valószínűsége, hogy az amerikai részvénypiac középtávon marad a csökkenő trendben, ami alacsonyabb - tehát az 1100 pont alatti - mélypontok és alacsonyabb csúcsok kialakulását eredményezi. Ezt a forgatókönyvet akkor kellene felülvizsgálni, ha az S&P 500-as index RSI-jének csökkenő trendje törne, trendfordító alakzatot építene és érvényesítene az index ármozgása, vagy legalábbis egy felfelé menetben sikerülne áttörnie az indexnek érvényesen először az 50 napos mozgóátlagát, a letört fej vállak alakzat nyakvonalát (ez most jelenleg 1262 pontnál található), majd 200 napos mozgóátlagát (1280 pont felett). Emlékeztetőül, a technikai elemzés valószínűségekkel dolgozik.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!