Egyelőre ugyan még nem teljesen világos, hogy Trump elnöksége pontosan milyen gazdaságpolitikai változásokat hoznak majd az Egyesült Államokban és világszerte, azonban a jelek arra utalnak, hogy a befektetőknek nem kell majd panaszkodniuk, különösen az amerikai tőzsdéken – vélik a Bank of America elemzői jövő évi előrejelzéseikben. Úgy látják, az amerikai gazdaság erős lábakon áll, és az új év felé haladva egyre több jel utal a termelékenység növekedésének élénkülésére.
A BofA Global Research szakértői szerint az Egyesült Államok gazdaságának és az amerikaiak jövedelmének növekedése meghaladja a többi fejlett gazdaságét. Úgy látják, az amerikai részvények erősen kezdik az évet, és 2025 végig az S&P 500-as index 6666-ig emelkedhet a jelenlegi 6000 pont körüli szintekről.
Az amerikai politikai változások – beleértve a vámokat, az adópolitikát és a szabályozási környezetet – majdnem ugyanolyan erős hatással lehetnek a világ többi részére, mint az Egyesült Államokra. De lesznek majd lehetőségek más piacokon is, az európai részvények például az első félévre várt gyengélkedés után jövő év végére a mostani szintek közelébe kapaszkodhatnak vissza. Kínában pedig a belföldi ösztönző intézkedések ellensúlyozhatják a kereskedelempolitika változásának lassító hatását.
A bank szakértőinek legfontosabb előrejelzései a következők:
- Az S&P 500-as index további 10 százalékot emelkedhet, miközben az indexben szereplő cégek átlagos nyereségének a növekedése 13 százalékra gyorsulhat.
- Az amerikai gazdaság termelékenysége javul, s ezt támogatja majd az várhatóan bevezetésre kerülő új fiskális politika is. Ennek köszönhetően az amerikai gazdaság éves szinten 2,4 százalékkal, 2026-ban pedig 2,1 százalékkal bővülhet.
- A Fed előrejelzéseik szerint még kétszer, márciusban és júniusban csökkenti 25 bázisponttal az amerikai alapkamatot, mielőtt szünetet tartana a monetáris lazításban. Eközben a 10 éves amerikai államkötvények hozama egy viszonylag szűk sávban, 4 és 4,5 százalék között ingadozhat.
- A legfontosabb nyersanyagok, köztük az olaj árfolyama is gyengülhet jövőre. Ennek oka, hogy a legtöbb nyersanyag iránti kereslet visszaeshet jövőre, ez elsősorban az olajra és a gabonafélékre lehet igaz, a fémek esetében kiegyensúlyozottabbak lehetnek a keresleti és kínálati viszonyok. Prognózisuk szerint az arany árfolyama az év elején visszaeshet átmenetileg, utána viszont ismét erőre kaphat és elérheti az unciánkénti 3000 dolláros szintet.
- A devizapiacokat az év első felében az erősödő dollár határozhatja meg, azonban az év második felében a bizonytalanabb politikai és növekedési kilátások miatt ez fordulhat.
- A feltörekvő piaci eszközök az év első felében valószínűleg az amerikai gazdaságpolitikával kapcsolatos bizonytalanságok miatt gyengülhetnek. Ez azonban kiváló beszállási lehetőséget jelenthet, különösen akkor, ha fordul a dollár és egyértelműbbé válik az amerikai kereskedelempolitika iránya.
- A kínai gazdaság növekedése lassulhat, kedvezőtlen hatással lehetnek rá az újonnan kivetett vámok. Ezt azonban jelentősen ellensúlyozhatják a kínai vezetés által bevezetett és bevezetendő gazdaságélénkítő intézkedések. Ezek azonban csak késleltetve éreztetik majd hatásukat, így az ázsiai gazdaság növekedése 4,5 százalékosra lassul.
- Az európai tőzsdék prognózisuk szerint az év közepéig lefelé mozoghatnak, azonban onnantól kezdve ismét emelkedésnek indulhatnak. Az év közepéig bekövetkező 7 százalékos csökkenést követően a Stoxx 600-as index decemberig a mostani szint közelébe erősödhet vissza.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!