Az amerikai technikai elemzők szövetsége, az MTA, az Uniqa és a Napi Gazdaság októberben tartandó közös konferenciájának neves vendége, Martin Pring, a technikai elemzés egyik legismertebb szakértője. Investment Psychology Explained című könyvében 18 olyan szabályt gyűjtött össze, amelyek betartása elengedhetetlenül szükséges ahhoz, hogy valaki hosszú távon is sikeres kereskedővé váljon a tőkepiacon.
Íme a szabályok:
1. Ha kétségeid vannak, maradj távol a piactól! Természetesen senki sem tud a kereskedés során minden bizonytalansági tényezőt kizárni. Azonban a pozíció megnyitásához elengedhetetlenül szükséges, hogy megfelelő elemzés és koncepció alapján történjen, különben az egyszerű piaci zaj könnyen kirázhatja az óvatlan kereskedőt, s ez csak a kereskedési tőke elolvadásához vezet.
2. Sose kereskedj, vagy fektess be a remény alapján! Ez az első szabály kiegészítésének tekinthető. Soha nem szabad abban az egyszerű reményben pozíciót nyitni, hogy majd csak kedvezően alakulnak a dolgok. A remény nem befektetési kategória.
3. Csak a saját megítélésed alapján hozzál befektetési döntéseket, ha ez nem megy, akkor viszont támaszkodj teljesen valaki olyanra, akinek az ítélőképességében megbízol! A legjobb, ha a saját magad által kidolgozott szisztéma alapján kereskedsz, bízz a rendszeredben, s ne akard csak azért megváltoztatni, mert egyik másik szakértőnek más véleménye van a piacról. Manapság, az internet korában ollyan sok egymással ellentétes szakértői véleményhez lehet hozzájutni, hogy ha mindegyiket követni akarja a kereskedő, csak fejfájása lesz, pénze nem. Ha valakinek nincs meg saját maga iránt a bizalma, akkor jobban teszi, ha olyanra bízza tőkéjét, akiben teljesen megbízik- Ekkor már nem ő hozza a döntéseket, s épp ezért nem is szerencsés felülbírálni az adott szakértőt.
4. Vegyél olcsón, adj el drágán! A legtöbbet hallott, legegyszerűbb, ugyanakkor a legbonyolultabb szabály. Nem azt jelenti, hogy trenddel szemben kellene kereskedni, csak azt, hogy nem érdemes minden piaci zajra reagálva utánaszaladni a piacnak. Meg kell határzni az ellenállási és támasz szinteket, s ezeken eladni, vagy ezeken venni. Érdemes megvárni, amíg a piac jön el a megbízásért, s nem pedig a piaci megbízásokkal szaladni a piac után. Egy felfelé trend folyamán a a természetes visszaeséseket, a lefelé trend folyamán pedig a rallykat kell megfelelő szinten eladni.
5. Ne kereskedj túl sokat! Csak akkor érdemes pozícióba lépni, ha a kereskedő által használt kereskedési rendszer jelzést ad. Csak azért, hogy nyitott pozíció legyen, nem kell a piacra lépni, ez jobb esetben sok brókeri költséggel jár, rosszabb esetben hosszútávon megnöveli a veszteséges pozíciók arányát.
6. Egy sikeres kereskedési sorozatot követően tarts egy kis szünetet, menj szabadságra! Ez a szabály segít abban, hogy a kereskedés során nehogy túlzott önbizalom töltse el a kereskedőt. Sokan hajlamosak magukat egy-egy sikeres széria után mindenhatónak képzelni, a sikeres időszak eredményeit gondolatban a végtelenségig meghosszabbítani. A kereskedés sikeressége ciklikus, s ezzel jó tisztában lenni.
7. Gondolatban rendszeresen ellenőrizd, hogy és miért kereskedsz! A szabály emlékeztet arra, hogy a kereskedés szellemi munka, s segít abban, hogy a kereskedő objektív tudjon maradni saját tevékenységével kapcsolatban. Sokat segít, ha valaki listát készít arról vajon stratégiájának megfelelően kereskedett-e az elmúlt időszakokban, s ha nem, mi volt ennek az oka.
8. Folyamatosan elemezd a hibáidat! A kereskedés nehéz munka, s a kereskedők többsége hajlamos úgy felfogni, hogy a nyereséges pozíciók a kemény munka eredményei, s veszteségesek pedig egyszerűen a balszerencsének köszönhetőek. Ha a kereskedő megérti önmagát, hibáit, akkor már csak a piaccal kell megbirkóznia.
9. Ne ugorj csak úgy piacra! Ez a korábbi szabályok megismétlése, lényege, hogy ha nincs jelzés a kereskedési stratégia oldaláról, nem kell pozíciót nyitni. A kereskedési stratégiát célszerű úgy kialakítani, hogy a lehető legmechanikusabb legyen, ne a pozíciónyitás pillanatában kelljen több más döntést is meghozni.
10. Ne próbálj elkapni minden fordulót! Bár jót tehet az önbizalomnak az abszolút csúcson eladni és a mélyponton vásárolni, az esetek többségében ez nem sikerül. Lehet az aktuális trenddel szemben pozíciót nyitni, de célszerűbb inkább az uralkodó trend irányában kereskedni.
11. Sose nyiss úgy pozíciót, hogy előtte nem elemezted a kockázat/hozam arányt! Pring az 1-3 kockázat hozam arányt javasolja a kereskedőknek, ez segít abban, hogy mekkora pozíciót érdemes nyitni, a kockáztatott tőke sose legyen akkora, amely komolyan veszélyezteti a kereskedési tőke nagyságát. Az 1-3 arány nem arról szól, hogy a befektetőnek ez előtt nem szabad lezárnia a pozícióját, hanem arról, hogy van-e elég tere az árfolyamnak a nyitási szinttől kedvező irányban ahhoz, hogy a pozíción megfelelő nagyságú profitot lehessen elérni.
12. Zárd ki a bukót, hagyd hízni a profitot! A stopok alkalmazása alapvető fontosságú, e nélkül a kereskedő hamar elveszíti kereskedési tőkéjét. A profit hizlalása viszont örök dilemma elé állítja a kereskedőt, zsebrerakni a kis nyereséget, vagy reménykedni abban, hogy sokkal nagyobb lesz. Ennek a kérdésnek az eldöntése a pozíció nyitása előtt kialakított befektetési stratégia, amihez a kereskedés során ragaszkodni kell.
13. Nyissál inkább több, kisebb kockázatú pozíciót! Pring azt javasolja, hogy egy üzlet során a kereskedő ne kockáztasson többet a kereskedési tőke 5 százalékánál. Minél több pozíciót nyit az adott kereskedő, annál inkább az általa használt kereskedési szisztéma helyességén múlik, hogy nyereséges lesz-e, vagy sem. Ha nyereséges, akkor az növeli a bizalmat a használt rendszerrel kapcsolatban, s segít elkerülni a mentális hibákat.
14. Nézz lefelé, ne fel! Nem csak azt kell nézni a pozíció megnyitásánál, mennyit nyerhetünk rajta, hanem az is fontos, mennyit bukhatunk ha rosszul alakulnak a dolgok.
15. Sose kereskedj nagyobb tőkével, mint aminek az elvesztését el tudnád viselni! Ha valaki erején felül vállal pozíciót, akkor túl sok érzelem keveredik a kereskedésbe, ez pedig brutálisan tudja rombolni a kereskedés hatékonyságát.
16. Ha csak teheted, kereskedj likvid piacokon! Olyan piacot kell keresni, ahol megfelelő számú szereplő van, különböző véleménnyel a várható fejleményekkel kapcsolatban. A likviditás csökkenti a költségeket, a spreadek kisebbek, ezen felül lehetőséget nyújt az ésszerű szinteken történő stop megbízásokra és a nyereséges pozíciók megfelelő szinten történő zárására is.
17. Sose kényszerülj arra, hogy a kockáztatott tőkéden felül pénzt kelljen fizetned! Ha ez megtörténik, valami nagyon rosszul működik a rendszerben. A piacra újabb pénzt áldozni ilyen esetben azt jelenti, hogy egy lukas tankba tölti a kereskedő a benzint. Először a rendszer hibáját kell megtalálni.
18. Ha stopszintet határozol meg, legyen az logikus, ne pedig kényelmes helyen! Nem automatikusan oda kell tenni a stopot, amit a kereskedési tőke meghatároz, hanem fundamentálisan, vagy technikailag ésszerű helyre. Oda, ahol már nem igaz az a feltételezés, amely miatt a pozíció megnyílt.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Elemzői konferencia
Mit várhatunk a világ részvénypiacaitól a következő 3 évben? Vajon erőre kapnak-e a piacok? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphat október 4-én a Meggazdagodhatunk-e a tőzsdén? elnevezésű konferencián, melyen a technikai elemzés neves külföldi szakértői tartanak előadást.
Tekintse meg a konferencia programját itt!
Ízelítő a konferenciából:
Egy újabb elvesztegetett évtized előtt állunk?
Martin Pring előadásból kiderül, hogy a következő évtized miért lehet egy újabb elvesztegetett évtized, illetve hogy a befektetők miként tudják átvészelni ezt az időszakot a technikai elemzés módszereit alkalmazva.