A WTI 4,5 dollárral, 98,9 dollárra, a Brent 2,1 dollárral, 114,3 dollárra drágult a múlt héten, miután a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) bejelentette, hogy Irán atomfegyverprogramjának vége felé jár. Az Irán ellen bevezetendő szankciók és a katonai beavatkozás lehetősége az Amerikából és Japánból érkező kedvező makrogazdasági adatokkal párosulva elnyomták az euróövezet problémáit kiemelő hangokat, ez vezetett összességében jelentős olajár-emelkedéshez.
Irán esetleges kiesése az olajpiacról óriási problémákat idézhet elő a piacon, hiszen az ország a jelenlegi napi 3,5 millió hordós kitermelésével és 2 millió hordós exportjával a második legnagyobb termelő az OPEC-ben. Irán kiesését az összesen napi 4 millió hordós kitermelhető tartalékkal rendelkező OPEC legfeljebb akkor tudná pótolni, ha Szaúd-Arábia teljes egészében kiaknázná a maga 2,6 millió hordós pluszkapacitását, ám a kitermelés felfuttatása hosszabb időt venne igénybe, addig pedig a finomítói készletek kritikus szintre süllyednének. A gondokat fokozza, hogy Jemen napi 260 ezer hordós kitermelésére az olajipari létesítmények elleni támadások miatt továbbra sem lehet számítani.
A keresleti oldalon nagy feltűnést keltettek Japán októberi olajimportjáról szóló adatok. A szigetország a fukusimai erőmű kiesése utáni első hidegebb hónapban a tavalynál napi 140 ezer hordóval több olajat és 200 ezer hordóval több nyersolajat vásárolt, mint egy évvel korábban. Japán energetikai célú olajfelhasználása ezzel a hatszorosára emelkedett tavaly óta, és ez a helyzet még hónapokig bizonytalanságot okozhat, mivel a japán GDP is örvendetes növekedésnek indult, a kormány viszont még nem zárta le energetikai stratégiájának felülvizsgálatát.
Ugyancsak kedvező hírek érkeztek az Egyesült Államokból, ahol a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe a várakozásoknál jobb eredményt mutatott. Felfelé hajtották az árakat az európai események is, ám ezen a téren bármelyik pillanatban pesszimizmusba csaphat át a piaci hangulat, hiszen szép számmal akadtak olyan visszajelzések is, amelyek növelték a recesszió esélyét az öreg kontinensen. A két százalékkal visszaeső európai ipari termelés vagy a tegnap közzétett OECD kompozit index ugyancsak okot adhat a recessziótól való félelem felerősödésének.
Az európai finomítók rekordalacsony nyersolajkészlet mellett próbálják kielégíteni a téli keresletet, ami akár jövő tavaszig is megtámaszthatja a Brent árát, ám azután hirtelen csökkenésnek indulhatnak, így 2012 egészére továbbra is 93 dolláros átlagos Brent-árra van kilátás.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!