Ísmét bebizonyosodott, hogy aki pénzügyi befektetésekre adja a fejét, annak fel kell készülnie, hogy könnyen egyfajta hullámvasúton találhatja magát - derül ki az energetikai ipar nagy felvásárlási üzletének részleteiből. A holland-brit Shell 47 milliárd fontért (70 milliárd dollár, a magyar GDP több mint kétharmada) felvásárolja az olaj- és gázmezők feltárásával foglalkozó brit BG Groupot - jelentette a BBC.

Eddig ez a legnagyobb cégfelvásárlás 2015-ben, sőt, az elmúlt évtizedben sem volt példa ekkora fúzióra az energetikai szektorban. A vevő készpénzzel és részvényekkel fizet. Igen jó hír a BG Group részvényeseinek, hogy papírjaikat a keddi szinthez képest másfélszeres áron számítja be a Shell. Aki a múlt héten vásárolt BG Group-részvényeket, az egy héten belül 50 százalékos profitot zsebelhetett be. Aki viszont a cég hűséges befektetője volt, az már nem járt ilyen jól.

Gigafúzió és busás osztalék

A gáz- és olajmulti ugyanis 20 százalékkal értékelődött le egy év alatt. Ez egyben azt is jelenti, hogy akinek azt mondta a brókere, hogy ne nyelje tovább a veszteséget, hanem adja el részvényeit, az most verheti a saját vagy a brókere fejét a falba. A BG Group piaci kapitalizációja egyébként 31 milliárd font (46,2 milliárd dollár), míg a Shellé 177 milliárd font (263,5 milliárd dollár). Ennek tükrében a BBC megállapítja, hogy a felvásárlással egy 200 milliárd font (296 milliárd dollár) értékű vállalat jöhet létre.

A BG Group Nagy-Britannia harmadik legnagyobb energiaipari cége. A vállalat 1997-ben jött létre, amikor a British Gas kettévált erre a társaságra, illetve a Centricára. Az előbbi vitte a közösből a feltárásokat és a kitermelést, míg az utóbbié lett a British Gas brit kiskereskedelmi üzletág. A BG Group jelenleg 24 országban 5200 alkalmazottat foglalkoztat. A Shell azt is bejelentette, hogy a megszerzett cég részvényesei a korábbi tervekben szereplőnél nagyobb, 1,88 dolláros osztalékra számíthatnak 2015-ben.

Sötét előzmények

A fényes üzlet az energiaipar sötét háttere előtt jön létre. Az olaj ára fél év alatt a felére esett, ami gazdaságosság határára vagy az alá szorította lesz az északi-tengeri olajkitermelést. A múlt hónapban a brit kormány csökkentette a térségben tevékenykedő cégeket sújtó különadót, hogy segítse a vállalatokat költségeik lefaragásában.

A BG Group februárban még arra figyelmeztetett, hogy az olajár hanyatlása miatt közel hatmilliárd fonttal (9 milliárd dollár) csökkenteni fogja olaj- és gázipari vagyonelemeinek értékét. A Shell januárban azt közölte, hogy a következő három évben tízmilliárd fonttal (14,9 milliárd dollár) mérsékelni fogja kiadásait. Aki tehát e hírek hatására két hónappal ezelőtt megszabadult BG Group-részvényeitől - erősen szidva brókerét, aki annak idején rábeszélte a vásárlásra -, az most súlyosan hülyének tarthatja magát.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!