A második negyedév során ugyanis az S&P-500 kosarába tartozó cégek nyereségük 27 százalékát fizették ki, szemben a 2008-as 30 százalékkal, míg az időszak során a készpénzállományuk kétharmadával 2770 milliárd dollárra bővült - írja a Bloomberg.
Ezzel szemben az elmúlt három évtizedet vizsgálva 41 százalék a historikus átlag a Wells Fargo adatai alapján. Martin Adams, a bank elemzője szerint a kifizetési hajlandóság visszaesésében komoly szerepet játszott a pénzügyi szektor szereplőinek készpénzfelhalmozása, illetve az is, hogy a válság során alaposan visszavágott osztalékokat csak mérsékelten emelték az elmúlt évben.
A befektetők a bikapiaci hossz idején kisebb jelentőséget tulajdonítottak az osztalékoknak, ám az elmúlt időszakban a részvények árfolyamemelkedéséből elérhető hozam visszaesése miatt már azt várnák el a cégektől, hogy emeljék osztalékfizetéseiket. A cégek viszont a borús gazdasági és politikai kilátásokra tekintettel inkább felhalmozzák készpénzüket.
Ebből pedig első körben inkább részvény-visszavásárlási programokba kezdhetnek majd azok a társaságok, akik olcsónak gondolják már papírjaikat - véli David Sowerby a Loomis Sayles & Co. alapkezelője. A pénz ráadásul a jelenlegi árszintek, illetve a nehéz gazdasági helyzet miatt lassuló organikus növekedési lehetőségek mellett már a vállalati felvásárlások egyik fő hajtóereje is lehet.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!