Az úgynevezett elektronikus előrejelző piacok alapján Donald Trump sokkal jobban állt még október végén is, mint Kamala Harris, az olló azonban a választás közeledtével gyakorlatilag bezárult. A ma esti amerikai elnökválasztáson ez alapján jelenleg gyakorlatilag ugyanakkor esélye van a demokrata alelnöknek, mint a republikánus kihívónak, de a közvélemény-kutatások is fej-fej mellett hozzák ki rendszerint a két aspiránst.
Van azonban egy olyan indikátor, amely historikusan nagyon megbízhatónak bizonyult a választások kimenetelének előrejelzésében, ez pedig az amerikai tőzsdeindexek teljesítménye. Mark Hulbert, a Hulbert Financial Digest 1890-ig visszamenőleg elemezte a Dow Jones Ipari Átlag választási években mutatott teljesítményét annak fényében, hogy a regnáló elnök által választott jelölt nyert-e vagy pedig a másik párt által állított kihívója.
Arra jutott, hogy ha év eleje és a választás között:
- a Dow 10 százalékot meghaladó mértékben emelkedett, akkor a regnáló párt jelöltje – aki ez esetben Kamala Harris – nyerte a választást az esetek78 százalékában
- a Dow 10 százalékot el nem érő emelkedésekor 60 százalékos arányban nyert a regnáló párt jelöltje
- a Dow csökkenésének éveiben a regnáló párt jelöltjének nyerési aránya 42 százalékosra zuhant vissza.
Idén a mutató bőven 10 százalék feletti nyereséget mutat, így ez alapján Harris esélyei a jobbak. természetesen a statisztikák nem rendelkeznek 100 százalékos előrejelző képességgel, így könnyen lehet, hogy az idei választás a ritkábban bekövetkező események sorát fogja gyarapítani.
A tőzsde előrejelző képessége azonban meglehetősen logikus. Általánosan elfogadott vélemény ugyanis, hogy a választók többsége saját szubjektív jólétének alakulása alapján hozza meg döntését. Nem véletlen, hogy az amerikai politikai kultúrába mélyen beleéget Bill Clinton 1992-es választási kampányában egyik tanácsadója szájából elhangzott mondat „Stupid it’s economy!” azaz, „Hülye, ez a gazdaság!”. Akkoriban Clinton győzelme némileg meglepő volt annak fényében, hogy Goerge H.W.Bush a választást előtt egy évvel még hatalmas népszerűségnek örvendett, azonban az amerikai gazdaság recesszióba fordulásának következményeit nem kerülhette el.
Arról vita van a szakértők között, hogy az amerikai tőzsdeindexek mennyire tükrözik valóban jól a választók szubjektív érzetét a gazdaság állapotával kapcsolatban. Hulbert elemzése szerint azonban a múltban a tőzsdék sokkal nagyobb valószínűséggel tudták előre jelezni a választások kimenetelét, mint például a különböző fogyasztói bizalmi indexek. Ez egybecseng egyébként a technikai elemzők alaptézisével, a tőzsdei árfolyamok hatékonyságával. e szerint ugyanis a piaci árfolyamok az összes, adott termék árfolyamát befolyásoló információt tükrözik, legyenek azok nyilvánosak, vagy nem nyilvánosak.
Erre az összefüggésre mutatott rá egyébként az egyik legrégebbi technikai elemzési rendszer, a Dow-elmélet megalkotója is. Az egyik alapvető szabály szerint ugyanis a három Dow Index alakulásában minden a gazdaságról abban a pillanatban elérhető információ tükröződik.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!