A Napi Gazdaság hétvégi számának cikke

A gyártókapacitás-növelő beruházásoknak köszönhetően a szélenergia-szektorban is kialakult a túltermelés, természetesen elsősorban a kínai szereplők színre lépésével, azonban a többi szektorral szemben dömpingárakról egyelőre korántsem beszélhetünk. A szektor mélyrepülésével párhuzamosan olyan óriások is megjelentek érdeklődőként, amelyek eddig nem igazán voltak érdekelve ebben az iparágban, és ez remek táptalajt nyújthat a felvásárlási spekulációknak. A szektor kilátásai korántsem reménytelenek, a kilábalás folyamata azonban eltart még egy ideig.

A legnagyobb európai gyártó, a dán Vestas nehéz éven van túl, az éves számok minimális és a konszenzustól elmaradó nyereségről szóltak, míg az idei tervek is visszafogottnak mondhatók. A megrendelésállomány egyelőre meg sem közelíti a korábbi időszakét, azonban az új cégvezetés szerint tartható az előirányzott 7,25 milliárd koronás árbevétel. A legnagyobb veszélyt jelenleg az USA piacán tervbe vett adómódosítás jelentheti, ennek értelmében megszűnik a szektornak különösen fontos production tax credit intézménye, ami tetemes zuhanást okozhat az árbevételben és 1200 ember munkáját teszi feleslegessé a Vestas tengerentúli részlegénél. Érdekes színfolt lehet a folyamatosan életben tartott pletyka az Alstom megjelenéséről potenciális felvásárlóként, bár az érintettek egyelőre cáfolják az értesülést. Mindenesetre a piacot alaposan megmozgatta a hír és számottevő emelkedést eredményezett az árfolyamban. Az egy évvel ezelőtti 230 koronás árfolyam már a múlté, a gyors emelkedést követően is csak 59,85 koronás árról beszélhetünk, ami a könyv szerinti érték 63 százalékának felel meg, 17 feletti P/E mellett. Az elemzői célárak között csak elvétve találunk a prompt árnál magasabb értéket, ami elsősorban a fokozott verseny és a céget övező bizonytalanság következménye.

A spanyol Gamesa elmúlt éve némileg jobban alakult a vártnál, azonban az idei megrendelésállománnyal neki is vannak gondjai. Ennek ellenére értelmezhető nyereségre van kilátás erre az évre is, lassan, de biztosan csordogálnak az indiai megrendelések, és kifejezetten jót tett a cég pénzügyi helyzetének az amerikai szélpark értékesítése, meglepően magas, 900 millió dolláros áron. A részvény árfolyama még nem tudott érdemben eltávolodni a mélyponttól, jelenleg 2,53 euró, és az Alstom-sztori sem mozgatta meg túlságosan, pedig a potenciális felvásárlási célpontok között a társaság többször említésre került. Az aktuális ár mindössze a könyvérték 39 százaléka, 22 százalékos P/S és 16 körüli P/E mellett, míg a célárak 30 százalékos felértékelődést sejtetnek.

A Nordex mintegy 20 százalékos megrendelésállomány-bővülésben reménykedik, annak ellenére, hogy a kínai adatok 80 százalékos visszaesést mutatnak. Az amerikai piacon az eladások megduplázódására van kilátás, azonban ez is kevés ahhoz, hogy az elemzők megváltoztassák eladási ajánlataikat. A 4,63 eurós ár bőven felette van az éves céláraknak, és a 60 körüli P/E sem túl biztató a jövőre nézve.

A kisebb szereplők közül komoly sikerként könyvelte el a PNE Wind a GODE WIND II szélparkjának értékesítését, mintegy 80 millió euró értékben. A legfrissebb hírek szerint azonban a vételár aktuális részletét nem fizették ki, így a piac kimondta az ítéletet, a papír 8 százalékot zuhant. Összehasonlításként a cég jelenlegi teljes tőzsdei kapitalizációja 75,6 millió euró. A jövő évi EBIT-várakozások 60−72 millió euró környékén mozognak, míg a menedzsment osztalékjavaslata 0,04 euró részvényenként. A társaság további kilenc szélparkban érdekelt, mintegy 3200 megawatt (MW) kapacitással, ezek közül négy (1100 MW kapacitással) már komoly előkészítési fázison van túl, így a cég tervei megalapozottnak tűnnek. A kútba esett eladás ellenére a hozzáértők komoly növekedési potenciált látnak a részvényben, az 1,65 eurós ár a konszenzus szerint elérheti a 3,1 eurót éves távlatban.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!