A kötvénybefektetők 30 milliárd dollárért vásároltak papírokat a feltörekvő európai országokban, Afrikában és a Közel-Keleten az év első felében, ami alaposan meghaladja az egy évvel korábbi 25,6 milliárdot - derül ki a JP Morgan összesítéséből -, ugyanakkor nem Magyarország a befektetők kedvence. A bank adatai szerint az erős tőkebeáramlás júliusban is folyatódott, amit a JP Morgan szakértői úgy értelmeznek, hogy helyre állnak a korábbi befektetői pozíciók - idézi a jelentést a Reuters. Májusban és júniusban 6,1-6,1 milliárd dollár áramlott a hat legfontosabb piacra, áprilisban pedig 6,9 milliárd. Ez határozott erősödés az első negyedéves havi 3,9 milliárdos adathoz képest.

A zlotyban jegyzett lengyel adósság különösen kedvelt, havonta közel ötmilliárd zloty (egymilliárd dollár) érkezik az országba, aminek eredményeként a külföldiek kezében van az összes adósság 28 százaléka. Ez több mint a helyi bankok részesedése. A JP Morgan szerint a befektetők értékelik a varsói jegybank kamatemeléseit, de az is hozzájárult a kedvező adathoz, hogy a pénzügyminisztérium a tervezettnél hamarabb bocsátott ki állampapírokat. Dél-Afrikába havonta 15 milliárd rand (2,2 milliárd dollár) tőke jutott áprilisban és májusban, ami 13 milliárdra olvadt júniusban. Ezek a valaha mért legmagasabb adatok, amelyeket megelőzően 2010 harmadik negyedévében is rekordot döntött a tőkebeáramlás. Törökországba egyre kevesebb pénz érkezik, mert a jegybank halogatja a hitelköltségek szigorítását, ami a gazdaság túlfűtöttségéhez és inflációs sokkhoz vezethet.

Magyarországon havonta egymilliárd dollárért vásároltak papírokat a külföldi befektetők március óta, de a tőkebeáramlás lassul. A kezükön lévő adósságállomány a június közepén kialakult 3,5 ezer milliárd forinton stagnál. A JP Morgan elemzői a múlt hónapban azt ajánlották a befektetőknek, hogy mérsékeljék magyarországi kitettségüket, mivel a kormány szándéka, hogy a kötelező magán-nyugdíjpénztári rendszer felszámolásából befolyt pénzből 1,4 ezer milliárd forinttal csökkenti az államadósságot, le fogja nyomni Magyarország súlyát a bank GBI-EM Global Diversified Indexében. Ez a legáltalánosabban elfogadott mutató a feltörekvő országok helyi valutában jegyzett adósságának mérésére.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!