Hétfőn 13,7 pontra süllyedt zárásra a félelem indexnek is nevezett VIX index értéke, e szint alatt utoljára 2005 április elején járt a mutató. Az S&P 500-as indexre kötött opciókból számolt mutató, amely azt fejezi ki, hogy a befektetők milyen volatilitásra számítanak a vezető indextől a jövőben, jelenleg azt mutatja, hogy szokatlanul nyugodt őszi időszakot várnak a befektetők, az európai adósságválság és az amerikai költségvetési problémák ellenére. A VIX index a viharosabb időszakokban jellemzően emelkedésnek indul, míg a kiegyensúlyozott, rendszerint tőzsdei áremelkedéssel járó időszakokban értéke lecsökken, s alacsonyan is tud maradni akár huzamosabb ideig is. Ugyanakkor figyelmeztető jel lehet a befektetőknek, hogy az index 30 napos mozgóátlaga olyan szintet ért el, ahonnan az elmúlt években rendszerint egy-egy komolyabb piaci korrekció indult meg az amerikai tőzsdéken.

VIX
Kép: Napi grafikonok


Eközben a befektetői hangulat még nem nevezhető szélsőségesen optimistának. A tőkepiaci hírlevélírók által javasolt ajánlásokat szemléző felmérésben a további áremelkedést várók aránya héten 43,6 százalékon stagnált, miközben a részvények eladására biztatók tábora viszonylag magas szinten, 26,3 százalékra emelkedett. Ezzel a felmérés bull/bear hányadosa 1,63-ra csökkent, ami jó jelnek tekinthető. Az ellentét analízis hívei szerint ugyanis ha a befektetők túlzottan optimistává válnak a részvénypiac várható kilátásait illetően, akkor rendszerint korrekció következik, hiszen a szereplők ekkor túlságosan is az egyik irányban pozicionálják magukat. A tőkepiaci hírlevélírók ajánlásait szemléző felmérésben szélsőséges optimizmusról általában 2,8 feletti bull/bear aránynál szokás beszélni, akkor amikor a bikák aránya már 55 százalék felett, a medvéké pedig 20 százalék alatt áll.

Bull/Bear
Kép: Napi grafikonok


Az ami talán leginkább egy közelgő korrekcióra enged következtetni, az a piaci szereplők pozicionáltsága. A közelgőt itt nem időben, hanem indexpontokban kell érteni. Az aktív befektetési alapkezelők amerikai szövetsége, az NAAIM felmérése szerint ugyanis a szövetség tagjainak nettó long kitettsége az S&P 500-as index irányában a héten elérte a 76,26 százalékot.

 

Long kitettség
Kép: Alfatrader

Ennél magasabb értéket utoljára február elején ért el a felmérésben a vételi pozíciók aránya, ami elég erős figyelmeztető jelzésnek tekinthető. Ez arra utal, hogy az alapkezelők többsége kezd szélsőségesen telitődni részvényekkel, ami megágyazhat egy kisebb-nagyobb korrekciónak. Természetesen a felmérés történetében volt már arra példa, hogy huzamosabb ideig e szint felett maradt a vételi kitettség aránya, az elmúlt években láthattunk már példát arra, hogy akár 80 százalék feletti értékeket is elért a mutató, s nem következet nagyobb esés.

S&P 500 alapú CFD
Kép: Alfatrader

Ugyanakkor az is látszik, hogy az ilyen időszakokban a piac felfelé mozgásának a döntő része már megtörtént - pontban számolva - s a korábbi, a június eleje óta tartó emelkedéssel már ennek a felfelé tartó hullámból vélhetően már kevesebb van előttünk, mint mögöttünk.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!