Három olyan hatás van, amely hatására padlót foghatna az 5 és fél éves mélypontjára zuhanó olaj árfolyama a Bank of America Merrill Lynch elemzői szerint, azonban jelenleg egyik sem tűnik úgy, hogy érvényesülne.

A három, a befektetési bank szakértői által felsorolt tényező közül egyik sem jelenthet nagy meglepetést az olaj piacát figyelemmel kísérők számára - írja a Marketwatch. Az olajár megfordulásához vagy az OPEC, vagy az OPEC-en kívüli kitermelő országoknak kellene jelentősen csökkenteniük a kitermelésüket, vagy növekednie kellene a globális keresletnek.

A bank szakértői szerint ugyan a nem OPEC tagországokban történő olajkitermelésbe történő befektetéseket a 70 dollár alatti árfolyam ugyan visszafoghatja, azonban a kitermelés csökkenésével nem kell számolni rövid távon. Ennek oka, hogy a kitermeléshez kapcsolódó közvetlen költségekkel számolva rövid távon még valamivel 40 dollár feletti szinteken is nyereséges a kitermelés, s a legtöbb nyilvánosan jegyzett olajipari cég 2015-ben a kitermelés növekedésével számol terveiben. Az olajárnak e szint alá kell esnie ahhoz, hogy a cégek elkezdjék csökkenteni a kitermelésüket.

A WTI olaj árfolyama
Kép: Alfatrader


Mint ismert, maga az OPEC volt az, amely felgyorsította az árfolyam esését novemberben, amikor úgy döntött, tagországai nem fogják vissza kitermelésüket. Azóta sincs jele annak, hogy a szervezet legfontosabb tagja, Szaúd-Arábia ez irányban tervezne lépéseket tenni.

Így hat a Molra az olcsó olaj

Jelenleg leginkább a csökkenő olajár az, ami foglalkoztatja a Molt - mondta Molnár József, a cég vezérigazgatója az osztrák Wirtschaftsblatt című gazdasági napilapnak adott interjújában. Az alacsony olajár szerinte egy időben korlátos jelenség, s úgy véli, 20 éves időtávon inkább a hordónkénti 80 és 110 dolláros szinttel lehet számolni, szemben a jelenlegi 50 dollár körüli szinttel.

Az alacsony olajár upstream üzletágra (kitermelés) gyakorolt negatív hatásait a cég részben ellensúlyozni tudja az downstream üzletágban (finomítás, benzinkutak). Ha a gazdaság az alacsonyabb olajárak miatt élénkül, a kereslet is növekszik, s ennek pozitív hatásai vannak - emelte ki Molnár.


Bár a bank elemzői szerint ugyan az ország pénzügyi tartalékai nyilván hosszabb időre lennének elegendőek 70-80 dolláros olajár mellett, mint  20 és 30 dolláros árfolyamon, azonban ha a szaúdiak kitartanak a mellett, hogy számukra az amerikai palaolaj kitermelés gazdaságtalanná tétele miatt jó az alacsony árfolyam, még növelhetik is kitermelésüket. Ezzel is számolva, a szaúdi költségvetés még 22 dolláros árfolyam mellett sem kerülne bajba.

Az alacsonyabb olajárfolyam ugyan globális fogyasztás növekedését eredményezheti, azonban ez a hatás nem jelentkezik azonnal, mintegy 6 hónapos késleltetéssel lehet számolni - vélik a bank stratégái. Ráadásul ez a növekedés is limitált lehet, elsősorban a fejlett országok energiahatékonysági projektjei miatt.

Az idei keresletnövekedés döntő része Indiából és Kínából érkezhet, azonban a globális kereslet bővülésének mintegy 50 százaléka származott az elmúlt 10 év folyamán olajtermelő országokból. Ez, tekintve, hogy a gazdasági növekedés a közel-keleti országokban lassul és Oroszország a recesszió felé tart, meglehetősen aggodalomra ad okot.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!