Sok technikai jel utal arra, hogy az augusztusi eladási hullám az amerikai tőzsdéken egy medvepiac kezdetét is jelentheti. Ezért érdemes lehet a klasszikusokhoz fordulni, hogy a befektető tisztában legyen azzal, mi is várhat rá az elkövetkező hónapokban. Charles Dow, a Wall Street Journal megalapítójáról elnevezett Dow-elmélet elég pontosan leírja egy tipikus medvepiac fázisait az amerikai tőzsdéken. Az alábbiakban Edwards-Maguee-Bassetti Technical Analysis of Stock Trends című könyvéből idézzük a medvepiacok Dow-elmélet szerinti leírását.
Az elsődleges lefelé tartó trendek általában (de nem kizárólagosan) három szakasszal jellemezhetők. Az első a disztribúciós szakasz (amely rendszerint az előző bikapiac késői szakaszában kezdődik). Ebben a szakaszban az előrelátó befektetők érzik, hogy a vállalati nyereségek abnormális magasságokat értek el, s elkezdenek részvényeiktől megszabadulni egyre növekvő ütemben. A kereskedési volumen még mindig magas, azonban az emelkedésekben kezd eltűnni. A nagyközönség még mindig aktív, azonban egyre csalódottabb, ahogy a várt profitok kezdenek elmaradozni.
A második fázis a pánik szakasz (talán ennek lehettünk tanúi augusztusban - a szerk.). A vevők egyre gyengébbekké, az eladók egyre türelmetlenebbé válnak, az árak lefelé tartó trendje hirtelen felgyorsul, míg végül függőlegesbe megy át, s a forgalom a korábbinál nagyobb méreteket ölt. A pánikot követően, amelynek során az árak az üzleti kondíciók valós romlásához képest túl nagyot esnek, egy meglehetősen hosszú másodlagos, emelkedő periódus következik, amely egy egyszerű oldalazásban is testet ölthet, majd elindul a harmadik nagy szakasz.
Ezt a csalódott befektetők eladásai jellemzik. Részint azok adnak el, akik kitartottak a pánik jellemezte periódus alatt, részint azok, akik ekkor vásároltak, mivel a részvények olcsónak tűntek a pár hónappal korábban látott árakhoz képest. Ekkor kezdenek el az üzleti szférából érkező hírek igazán romlani. Ahogy a harmadik fázis előre halad, a lefelé tartó mozgás lassul, de tartóssá válik azon csalódott befektetők eladásai miatt, akiknek más szükségleteik fedezése érdekében van szükségük pénzre. A "kutyák és macskák" azaz a kevésbé jó minőségű cégek spekulatív részvényei jó eséllyel már az első két fázisban visszaadják az előző bikapiacon elért árfolyamnyereségük egészét. Ilyenkor a jobb minőségű részvények árfolyama eshet erősebben, mivel ezek tulajdonosai voltak azok, akik a végsőkig hajlandóak kitartani befektetésiek mellett.
A medvepiac végét általában a következő jelenségek kísérik. Az árfolyamokba már minden lehetséges rossz hír, a lehető legrosszabb forgatókönyv is beárazódik, s rendszerint a medvepiac hamarabb véget ér, minthogy az utolsó igazán rossz hírek is elfogynának.
A könyv szerzői szerint ugyanakkor két medvepiac soha sem teljesen egyforma, s a fent leírt fázisok közül egy, vagy akár több is kimaradhat. Általában az utolsó, teljesen hitehagyott befektetők által jellemzett eladási hullám néhány nap, hét alatt is kifuthat, de például az 1929-1932-es medvepiacon 5 egymást követő pánikhullámot is átélhettek a befektetők.
Ha a mostani eladási hullám egy tipikus medvepiac kezdete volt, akkor a jelenlegi fejlemények leginkább a második szakaszt követő időszak jellemzőit viselik magukon, amelyet az árfolyamok átmeneti emelkedése, vagy oldalazása kísér.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!