Az európaiak számára Trump esetleges győzelme elsősorban a transzatlanti kapcsolatok lehűlését jelentené. Elsősorban azért, mert Trump győzelme esetén az Egyesült Államok kevésbé szeretne majd beavatkozni a nemzetközi folyamatokba, s ez kísértetiesen emlékeztetne az utoljára a 30-as években tapasztalt amerikai hozzáállásra - véli Christopher Dembik, a Saxo Bank vezető makrogazdasági szakértője. Ebből a szempontból Trump sokkal inkább tekinthető izolacionistának, mint konzervatívnak.
Az európai, különösen azon közép- és kelet-európai országok számára, akik az Oroszországgal szembeni védelem szempontjából erősen támaszkodnak az amerikai szövetségre azonban ez szövetségi rendszerük teljes átalakulását eredményezné, a lehető legrosszabbkor. Olyan időszakban, amikor a geopolitikai kockázatok jelentősen nőnek Európa határainál - véli a szakértő.
Eközben nagyon sok európai abba a téves képzetbe ringatja magát, hogy még ha Trumpot választanák is meg amerikai elnöknek, akkor sem tudná teljes mértékben megvalósítani külpolitikai programját, az Egyesült Államokban működő fékek és ellensúlyok rendszere megakadályozná ebben. Ez nagyon nagy tévedés, akik ebben hisznek, két lényeges tényt szem elől tévesztenek.
Először is, Trump álláspontja a szabadkereskedelmi megállapodásokkal kapcsolatban - a NAFTA feltételeinek újratárgyalása, kilépés a TPP-ből és a WTO-ból - olyan régi meggyőződéseken alapulnak, amelyeket már jóval korábban magáénak vallott. Ezen ügyekben így egyáltalán nem lehet azzal vádolni, hogy felvállalt álláspontja egyszerű opportunizmus, amelyet csak azért vállal, hogy további támogatottságot szerezzen. Pont emiatt, ha egyszer hatalomra kerülne, akkor várhatóan ezzel kapcsolatos elképzeléseit sokkal vehemensebben próbálná majd megvalósítani, mint amire egy átlagos profi politikustól számítani lehetne.
A második fontos tényező pedig az, hogy nem így működik a fékek és ellensúlyok rendszere az Egyesült Államokban. Az amerikai elnöknek ugyan lehet, hogy korlátozott a hatalma a belpolitikai kérdésekben, azonban meglehetős teljhatalommal bír, ha a külpolitikáról van szó. A republikánus párt és a demokraták egy részének támogatásával Trump elnöksége globálisan a protekcionizmus erősödését hozná, ami komoly aggodalomra adhat okot az európaiak számára.
Trump növelné a Kínai árukra kivetett vámok nagyságát, ami Peking részéről hasonló ellenreakciókat váltana ki az amerikai árukkal szemben, s ennek komoly globális hatásai lennének. A protekcionizmus vonzó ideológia sok politikus számára, akik ettől extra szavazatokat remélnek. Azonban Trump jobban tenné, ha elmerülne és újraolvasná a történelemkönyveket. Különösen igaz ez az 1929-es összeomlást követően életbe léptetett, komoly kereskedelmi korlátozásokat hozó protekcionista intézkedésekre, amelyeknek 1930-tól 1934-ig katasztrofális következményei voltak és jelentősen elmélyítették a nagy gazdasági válságot - figyelmeztet a Saxo Bank elemzője.
A történelem és a gazdaság Donald Trump általi nyilvánvaló félreértelmezése új kereskedelmi háborút robbanthat ki a nagyhatalmak között, elsősorban az Egyesült Államok és Kína közötti kapcsolatokban. Európa ebben a helyzetben nyilvánvalóan az egyik legnagyobb vesztes lehet, mivel ő az egyetlen, aki komolyan tartja magát a szabadkereskedelem szabályaihoz.
Azonban Európának nem csak a Trump által szorgalmazott gazdaságpolitika miatt van oka az aggodalomra, a republikánus jelölt népszerűségének vannak más politikai vonatkozásai is. Győzelme azt mutathatja ugyanis, hogy az öreg kontinensen is hiábavaló lehet a küzdelem a populizmus térnyerésével szemben.
Trump ugyanis nem egy bohóc, a republikánus jelölt mindössze a tükröződése azoknak a félelmeknek, amelyek az amerikaiakat foglalkoztatják a bevándorlással, a globalizáció hatásaival és a világ összetettségével kapcsolatban. S ezek a félelmek léteznek Európában is, jól mutatja ezt a különböző populista mozgalmak térnyerése is a kontinensen. Ez utóbbiaknak komoly muníciót jelenthet Trump esetleges győzelme - figyelmeztet Dembik.
A cikk megjelenését a Saxo Bank támogatta.
(A borítókép forrása: fredex/Shutterstock.com.)
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!