A legfontosabb esemény a globális piacokon bizonyosan az európai adósságválság marad, hiszen ennek megoldása egyelőre távol van − mondta a Napi Gazdaságnak John Hardy, a Saxo Bank vezető devizastratégája. Úgy véli, idővel biztosan le kell majd írni a meggyengült országok adósságainak egy részét. Az Európai Központi Bank (ECB) refinanszírozási programjai csak átmeneti megoldást kínálhatnak, ezért a következő hónapokban a Saxo Bank stratégája szerint tovább fog tartani az utóbbi időszakot jellemző, hektikus eseményekkel, bankállamosításokkal és európai csúcstalálkozókkal terhelt időszak.
Az euró/dollár devizapár viszonylatában ennek kétféle hatása lehet: ha az ECB beindítaná a pénznyomtatást − ahogyan az LTRO-tender alapján egyesek szerint már elkezdte −, az természetesen eurógyengítő hatással bírna. Amennyiben azonban inkább az eurózóna szétesése felé haladnának az események, és ennek eredményeképpen csak a magországok maradnának a valutaövezetben, az az euró drámai erősödéséhez vezetne.
Magyarország lemarad
A Saxo negyedéves előrejelzése szerint a kelet-közép-európai régióban továbbra is Lengyelország lesz felülteljesítő, Csehország és Szlovákia a középmezőny, Magyarország pedig a lemaradó. Az egész térséget erősen érinti azonban az európai pénzügyi rendszer válsága. Devizapiaci szempontból ez a probléma a bankrendszerből hazaallokált tőke miatt még erősebben jelentkezik. A forintot ugyanakkor ezen felül specifikus, a magyar kormány gazdaságpolitikájával kapcsolatos problémák is gyötrik.Az "új svájci frank"-csoport
Mivel a részvénypiacok hosszú ideje nyomás alatt vannak és a kötvénypiacokon is egyre kevesebb a biztos menedék eszköz, felértékelődnek a biztosnak ítélt devizák. Hardy szerint egyes, eddig kevésbé menedékként számon tartott devizák komoly próba előtt állnak: ilyen például az eddig inkább prociklikusként elkönyvelt svéd korona vagy a nyersanyagárakhoz kötött norvég korona, valamint az ausztrál és a kanadai dollár.
Ezekre a pénznemekre egyre inkább biztonságos menedékként tekintenek a befektetők, ám kétséges, hogy ezt a szerepüket egy súlyosabb válságban is fenn tudnák tartani. A svájci frank árfolyamát sikeresen tartja féken a svájci jegybank, ami azt bizonyítja: ha egy jegybank szándékaihoz nem fér kétség a piacon, akkor egy ilyen intervenciót is sikeresen meg tud valósítani. A finanszírozó devizák között egyre inkább a gyengülő trendben lévő euró veszi át a vezető szerepet, a devizaháború fokozódása pedig a nemesfémeknek kedvezne − vélte Hardy, aki szerint a svájci jegybank sikeres intervenciója mintául szolgálhat majd Japánnak is, amely hasonló, gigászi léptékű jengyengítő intervencióra készülhet.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!