Nagy az esélye annak, hogy az év elején további jelentősebb leértékelődéssel kell szembesülnie jónéhány régiós részvénypiacnak - mondta Peter Brezinschek, a Raiffeisen Research vezetője a régió tőkepiacainak kilátásairól szóló előadásában. A szakértő szerint különösen a magyar, a cseh és a balkáni országok tőzsdéi vannak veszélynek kitéve a régió piacai közül,  a relatíve jobb fundamentális alapokon nyugvó lengyel és orosz piacon kisebb lehet a csökkenés mértéke. Az év első felében a befektetők óvatos hozzáállása fennmaradhat a feltörekvő piacokkal kapcsolatban.

Az európai adósságválság azonban az év második felében enyhülhet, s ezzel párhuzamosan ezeken a piacokon a gazdaság teljesítménye is erőre kaphat, ami jelentős emelkedést hozhat az említett részvénypiacokon. Az osztrák részvénypiactól is gyenge szereplésre számít a szakértő a következő hónapokban, s ha meg is lesz az év későbbi részére várt fellendülés, az mindössze arra lehet elegendő, hogy az ATX index éves szinten mintegy 0,5 százalékos csökkenést érjen el. Az osztrák vállalatok hiába rendelkeznek ugyanis jó fundamentumokkal, nem tudják kivonni magukat az adósságválság negatív hatásai alól.

A régióban a kockázatkerülés marad a jellemző, az eszközallokáció során a kötvények felülsúlyozását javasolják a részvényekkel szemben a portfóliókban. A régiós piacok közül a magyart egyértelműen alul, a horvátot viszont felülsúlyozni javasolják. Horvátország jó szereplésének az uniós csatlakozás adhat lendületet. A magyar piacot a rendkívül gyenge gazdasági teljesítmény és a magyar eszközökre várhatóan huzamosabb ideig nehezedő nyomás miatt nem ajánlják befektetésre.

Gyengén sávozó forint - recesszió Magyarországon

A Raiffeisen elemzői szerint az euró forintárfolyama a következő évet a 300 és 320 forint közötti sávban töltheti. A magyar államadósság leminősítésének negatív hatásait ellensúlyozhatja, ha sikerülne a kormánynak megállapodásra jutnia az IMF-el, azonban középtávon ennek is csak korlátozottan lesznek pozitív hatásai az árfolyamra. Az IMF-megállapodástól a bankcsoport elemzői azt várják, hogy az Orbán kormány felhagy az eddigi unortodox gazdaságpolitikával, s helyette piac barátabb megközelítést alkalmaz. A forintkamatok a várakozások szerint innen már nem nőnek tovább, s az év hátralévő részében a jegybanki alapkamat mértéke 7 százalék körül stabilizálódhat.

Bár 2011-re jó esélye volt a kormánynak arra, hogy az államháztartás hiányát jelentősen leszorítsa, erre nem került sor. A magánnyugdíjpénztárak államosításának egyszeri hatásai nélkül a hiány valójában a GDP 6 százaléka lett volna. A 2012-es 2,5 százalékos hiánycél megvalósítása további megszorító intézkedések nélkül nem tűnik realisztikusnak, inkább 3,5 százalékos lehet. Ezt nehezíti, hogy a bank előrejelzése szerint a magyar gazdaságnak idén 2 százalékos GDP csökkenéssel kell szembenéznie.

A régió összes részvénypiacához hasonlóan a magyaron is az eladást javasolják a bank szakemberei. A magyar részvények ugyan 8,1-es előre tekintő árfolyam/nyereség (P/E) hányadosukkal és idénre várt 9,2 százalékos átlagos eredménynövekedésükkel első ránézésre vonzóak lennének, azonban a makrogazdasági kockázatok miatt nagy a veszélye annak, hogy az év hátralévő részében lefelé módosulnak a várakozások.

Richter, a magyar gyöngyszem

Egy magyar részvényt mégis vásárlásra érdemesnek tartanak a Raiffeisen elemzői, ez pedig a Richter. A top pickek között említett társaság nagy előnyét adja megítélésük szerint a többi magyar papírral szemben, hogy értékesítésének kitettsége a magyar piac felé igen korlátozott, a csoport forgalmának mindössze 12-13 százalékát teszi ki. Így a várható magyar gazdasági visszaesés, az adóemelések és a további megszorító intézkedések hatása csak korlátozott lesz a társaság eredményességére.

A papír alulárazottsága a bank megítélésre szerint a magyar részvénypiac általánosan rossz megítélésének szól, ugyanakkor a jelenlegi árfolyam nem veszi figyelembe a társaság jelenleg is futó originális projektjeinek értékét, amely a Raiffeisen elemzőinek véleménye szerint elérheti részvényenként a 4541 forintot is. A jelenlegi 36 ezer forint alatti árfolyamhoz képest a Raiffeisen elemzői a Richter fair értékét 43 845 forintra teszi részvényenként és vételre javasolja azokat.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!