Romlott a magyar gazdaság helyzete egy hónappal ezelőtthöz képest, legalábbis így látja annak a 77 pénzügyi szakembernek a többsége, akik részt vettek a német ZEW intézet és az Erste Bank közös felmérésében. A szakértők mindössze 5,4 százaléka ítélte meg a magyar gazdaság jelenlegi helyzetet jónak, 81,1 százalékuk viszont kifejezetten rossznak tartotta azt. Ezzel a magyar gazdaság kapta a legrosszabb pontszámot a felmérésében, megítélése mélyen alulmúlja a többi régiós gazdaságét, de az eurózónáét is. A kilátások is rosszabbak mint egy hónappal korábban, a szakértők körében 2,9 százalékponttal többen vannak azok, akik szerint a gazdaság helyzete tovább fog romlani, augusztusban még többségben voltak a javulást várók.
A forinttal kapcsolatban is pesszimistább váltak az elemzők és portfólió menedzserek. Nettó 17,2 százalékuk véli úgy, hogy a magyar deviza veszíteni fog értékéből az euróval szemben féléves távlatban, augusztusban még csak 3 százalék volt ez a szám, s júliusban még többen voltak, akik a forint felértékelődését várták. Ez alapján a forint megítélése a második legrosszabb a régiós devizák közül, ennél magasabb arányban ugyanis csak a horvát kuna értékvesztését várják a szakértők, a többi devizánál felértékelődést tartanak valószínűnek.
A jelek szerint a magyar gazdaság helyzetétől függetlenül tudott változni a magyar részvénypiac megítélése, növekedett ugyanis a BUX indextől a következő fél évben emelkedést várók aránya. A megkérdezettek 45,5 százaléka vélte úgy, hogy a magyar tőzsdeindex magasabb értéken áll majd hat hónap múlva, ez 2,7 százalékpontos emelkedést jelent augusztushoz képest, a BUX csökkenésére tippelők aránya 7,4 százalékponttal 21,2 százalékra csökkent. Ezzel a felmérés bull/bear aránya 2,4 fölé emelkedett az augusztusban mért 1,49-ről, a magyar részvénypiac kilátásainak megítélése utoljára márciusban volt ennyire kedvező.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!