A japán befektetők több mint egy évtizede a leggyorsabb ütemben adják el az euróövezeti államkötvényeket és a folyamat még erősödhet is, hiszen a japán jegybank nemrég kamatot emelt. A japán befektetők nettó eladásai az eurózóna kötvénypiacán 41 milliárd euróra emelkedtek a novemberrel zárult hat hónapban a Goldman Sachs által összeállított adatok szerint – írja összefoglaló elemzésében a Financial Times.
A folyamatot alapvetően két tényező együtt állása gyorsíthatta fel:
Kapcsolódó
- az európai politikai változások (a német kormánykoalíció összeomlása, amely a jövő hónapban választásokhoz vezet az országban és a Franciaországban tapasztalható zavarok)
- valamint a Bank of Japan változó monetáris politikája, amelynek keretében szakítottak a több évtizedes múltra visszatekintő negatív kamatokkal.
Az eladások további nyomást gyakorolnak az eladósodott európai kormányokra, amelyek már így is a hitelfelvételi költségek ugrásszerű növekedésével szembesülnek. A japán befektetők viselkedés alapvetően változtathatja meg a globális piacokat, hiszen azok korábban jelentős befektetői voltak a világ szinte minden államkötvénypiacának.
Egyre csökken a külföldi kötvények vonzereje
Az elmúlt néhány évben már így is nettó eladók voltak az európai kötvénypiacon, azonban az utóbbi hónapokban felgyorsulni látszik kivonulásuk üteme.
Gareth Hill, a Royal London Asset Management kötvényalap-kezelője szerint ez a forgatókönyv már régóta aggasztja az európai államkötvények tulajdonosait, tekintettel a japánok magas európai kötvényállományára – írja a lap.
Ehhez jön még az is, hogy a jen árfolyam az elmúlt időszakban elég nagy ingadozásokat produkált. Ennek eredményeként megdrágult az árfolyamfedezeti ügyletek kötése, ami még inkább csökkenti a japán befektetők számára a külföldi kötvények vonzerejét.
Az egyébként magasabb hozama miatt kedvelt olasz 10 éves kötvényeknél például a fedezeti költségeket is figyelembe véve az elérhető hozam mostanra alig egy százalékosra csökkent, amivel most már bőven versenyképesek a japán állampapírok is. Így nem csoda, hogy a japán befektetők egyre inkább felteszik maguknak a kérdést, mégis mennyire érdemes külföldi papírokat tartaniuk. Egyre több japán kereskedelmi bank jelenti be eközben külföldi kötvényállományának csökkentését.

A japán befektetők visszalépése felfelé irányuló nyomást gyakorol a kötvényhozamokra, amelyek már azóta emelkedtek, hogy az Európai Központi Bank a koronavírus-járvány idején végrehajtott hatalmas kötvényvásárlási program után megkezdte mérlegének csökkentését.
Franciaország - amely Európa egyik leglikvidebb kötvénypiacával rendelkezik, és amely a japán befektetők egyik kedvence, mivel a német referenciaadóssághoz képest többlethozamot kínál - az elmúlt hónapokban nagy japán tőkekiáramlást tapasztalt.
Június és november között, a Michel Barnier kormányának bukását eredményező politikai válság elmélyülése miatt a japán alapok teljes tőkekivonása elérte a 26 milliárd eurót, ez az előző év azonos időszakában mindössze 4 milliárd euró volt.
Az IMF szerint a japán intézményi befektetők kezében lévő teljes külföldi kötvényállomány 2020 végi csúcspontján elérte a 3 billió (ezermilliárd) dollárt. Mivel azonban a japán befektetők elkezdték a hazai hozamokat keresni, a globális kötvények nettó vásárlása részükről az elmúlt öt évben összesen évi mindössze 15 milliárd dollárra zsugorodott. Ez messze elmarad az előző öt évben jellemző, évente átlagosan mintegy 500 milliárd dollárnyi ilyen jellegű vásárlásaitól.
Ez pedig komoly strukturális változást jelent – mondják a JPMorgan elemzői.
Elegük lett a vállalatoknak, kivonultak a tőzsdéről
Közel száz vállalat tűnt el különböző okok miatt a japán tőzsdéről. Volt, amelyik becsődölt, de többen úgy érezték, nincs szükségük többé a sok kötelezettségre.A részletekről ITT írtunk bővebben.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Nagy a baj: rendkívüli kormányülést hívtak össze a megállíthatatlanul terjedő vírus miatt

Hatalmas robbanással vált a tűz martalékává Putyin limuzinja, kitört a pánik Moszkvában – videó

Ausztria térdre rogyott, ez már a lakosság előtt sem titkolható

Népharag zúdul a láncokra Európában, a vásárlók elmossák az élelmiszerinflációt

Megvan a bukás oka: túl rondák a német autók?
Brutális ukrán támadás, halálos sebet kaphatott az orosz gázellátás

Ezzel a tuti trükkel az Ön gyermeke is simán leérettségizik

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást

Meglépte Musk: eladta az X-et, nem meglepő a vevő
