Jó hatással is lehetne a Mol Nyrt. részvényeinek árfolyamára, ha az INA részesedés horvát állammal egyeztetett módon történő eladása mellett döntene a magyar olajipari cég - véli friss elemzésében Pletser Tamás, az Erste Bank szakértője. Véleménye szerint a részesdés eladásának úgy tűnik, egyre nagyobb az esélye. Egyrészt egy ilyen, egyeztetett, együttes eladás a horvát kormány számára is lefogadható megoldás lenne, másrészt a szakértő szerint tekintve a magyar cég évtizedes küzdelmét Horvátországban, nem lenne meglepő, ha a Mol is az eladás mellett döntene, ha megfelelő árú ajánlatot kapna.

Az INA esetleges eladása Pletser szerint pozitív katalizátora is lehetne a Mol részvények árfolyamának, főleg, ha a részesedés eladási árfolyama elérné a piaci pletykákban szereplő 2,5 milliárd dolláros értéket.

Az elemző úgy véli, hogy az eladás a horvát kormány számára politikailag jó megoldás lehetne. Bár szerinte a meg nem erősített hírekben szereplő Rosneft helyett más vásárló logikusabb lenne, azonban az orosz cég megfelelő forrásokkal rendelkezik a tranzakcióhoz. Kiemeli, hogy az eladással a horvát kormány választói felé megmutathatná, hogy megvédte a horvát érdekeket, amennyiben kedvezőbb feltételeket sikerül kialkudnia a vevőtől, mint a Moltól. Másrészt feloldhatná azt a patthelyzetet, amelyet az INA eladása körüli állítólagos korrupciós botránnyal kirobbantottak. Pletser szerint egy esetleges orosz vevővel szemben az ellenérzések Horvátországban korántsem lennének annyira erősek, mint azt sokan gondolják. Véleménye szerint pont a paksi szerződés mutat rá arra, hogy az oroszokkal szembeni ellenérzések egyre kisebbek a régióban. Ráadásul az eladásból befolyó összeg jelentősen javíthatna a horvát költségvetés helyzetén is.

Az eladás a Mol számára sem biztos, hogy kedvezőtlen kimenetel lenne. Bár a cég növekedési sztorijában jelentős súllyal szerepel az INA-ban meglévő részesedés, azonban ennek eladása nem feltétlenül lenne végzetes. Ráadásul az Adria kőolajvezetékhez való hozzáféréssel kapcsolatos aggodalmak sem látszanak megalapozottnak, tekintve Horvátország uniós tagságát és az ezzel járó kötelezettségeket. Az elemzés kiemeli, hogy az INA ügy az elmúlt években jelentős energiákat kötött le feleslegesen a Mol menedzsmentjében.

Ha létrejönne egy ilyen ügylet, természetesen az eladási ár is fontos lenne. A vevőnek teljes kontrollt kellene szereznie az elemző szerint az INA felett. A horvát sajtó által megszellőztetett 2,5 milliárd dolláros árfolyamot a Mol részvényesei örömmel elfogadhatnák, de még egy 1,5-2 milliárd dolláros eladási ár is az elfogadhatóság határán lenne.

A befolyó vételárat az eladás esetén a legvalószínűbb, hogy a Mol a kutatási és termelési üzletágának fejlesztésére fordítaná, bár rendkívüli osztalék kifizetése sem kizárt.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!