A nemzetközi hitelminősítő a kilátás javításával egy időben megerősítette a Mol "BBB mínusz" - a magyar szuverén adósosztályzatnál egy fokozattal jobb - hosszú futamú besorolását.

A lépéshez fűzött londoni elemzésében a Fitch kiemeli azt az előrejelzését, hogy jóllehet a Mol nettó adósságállománya az idén emelkedhet, de szabadkészpénz-forgalmi egyenlegének hiánya valószínűleg mérsékelt és kezelhető marad, ellentétben az olajpiac sok más integrált profilú szereplőjének e pénzügyi mutatójával. A Fitch Ratings szerint ez a cég finomítói üzletágának erőteljes teljesítményével, a kitermelési tevékenységen belüli magas költségű elemek meglehetősen alacsony arányával, és a beruházási kiadások jelentős visszafogásával magyarázható.

A hitelminősítő közölte, hogy a 2017-2019-es időszakra - osztalékfizetés után számolva - pozitív szabadkészpénz-forgalmi egyenleget vár a Mol esetében.

A Fitch Ratings szerint a Mol és a horvát INA közötti vita kimenetelét a jelenleg folyó két eljárás miatt nehéz megjósolni, de nem zárható ki a Mol szempontjából negatív eredmény, például az INA feletti ellenőrzés elvesztése. A hitelminősítő közölte, hogy ezt a lehetőséget olyan eseménykockázatként kezeli, amelynek negatív hatásai lehetnek a Mol adósprofiljára.

A Fitch nem számol a Mol és Horvátország vitájának rövid időn belüli megoldásával.

A kilátás javításához fűzött elemzésében a hitelminősítő kiemelte ugyanakkor azt is, hogy a Molnak csak korlátozott a kitettsége a magyar gazdasággal szemben, mivel jövedelmezőségét jórészt globális tényezők határozzák meg, köztük az olajárak. Ez teszi lehetővé, hogy a Molt a Fitch a "BB plusz" - vagyis a befektetési ajánlású sávtól egy fokozattal elmaradó, viszont pozitív kilátással ellátott - szuverén magyar adósosztályzatnál magasabb besorolással tarthassa nyilván.

A Fitch hangsúlyozta azt is, hogy a Mol devizaadós-besorolásának potenciális felső határt szab a Magyarországra megállapított "BBB" szintű osztályzati országplafon.

A Fitch Ratings tavaly novemberben javította felminősítés lehetőségére utaló pozitívra a magyar államadós-besorolás kilátását az addigi stabilról. Csütörtöki elemzésében a cég hangsúlyozta, hogy a magyar szuverén osztályzat felminősítésének nem lenne közvetlen hatása a Mol besorolására. Az erőteljesebb magyar szuverén adósprofilt azonban a Fitch a Mol szempontjából is pozitívnak tartaná, mivel megítélése szerint ez csökkentené a "nem szabványos" kormányzati intézkedések - például különadók - kockázatát, a gazdasági növekedés pedig az üzemanyag-forgalmazást is élénkítheti, ami jót tehet a Mol pénzügyi eredményeinek.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!