Az eurózóna válsága előre láthatóan idén sem enyhül: a 2008/2009-es pénzügyi válság a bankszektort préselte össze és a szektor megmentése következtében pedig az elmúlt két évben az egyes tagországok államadóssága intenzíven növekedett. A pénzügyi rendszer ebben a formában történő fenntartása - Kuti Ákos, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint - egyre nagyobb összegeket emészt fel, a finanszírozását illetően pedig negyedévről negyedévre csökkent a befektetők hajlandósága.

A főbb európai országok mellett az USA is dagadó költségvetési hiánnyal és államadóssággal küszködik, és ezek csökkentését több tényező is akadályozza. Ráadásul a tengerentúlon az idei választási évben érdemi reformok nem várhatók, a republikánusok viszont azért küzdenek, hogy minél kisebb teherrel vegyék át a stafétabotot Obamáéktól. Érdemi kiadáscsökkentésre a választások után sem lehet számítani, így 2012 is elvesztegetett év lehet a tengerentúlon. Ennek ellenére, az Equilor elemzője úgy véli, hogy az USA felülteljesítése a gazdaság szintjén is megmarad idén, de később a problémák enyhülésével Európa felzárkózhat az USA-hoz.

Bár a görögök és a portugálok esetében időről-időre felmerül, hogy esetleg kitessékelik őket az eurózónából, az Equilor szakértői arra számítanak, hogy ez nem történik meg. A görögök esetében a csőd lehetősége továbbra sem került le a napirendről, sőt 2012 szakítópróbája a márciusban esedékes 14,5 milliárd eurós kötvénylejárat lehet, amelyet újabb hitelcsomag nélkül nem tud a görög állam visszafizetni. Január első felében alig lehetet hallani a görög csődkérdésről, és a piacok sem kerültek présbe ennek kapcsán, ami azzal a helyzettel fenyeget, hogy február-március folyamán sokkal fájdalmasabb piaci mozgások következhetnek.

A nemzetközi részvények tekintetében továbbra is az amerikai piacokat preferálja az Equilor az európai részvényekkel szemben. Kuti Ákos a szektorok alapján a defenzív (energia, közszolgáltatók) iparágakat túlzottan drágának véli, mivel 2011 végén ezek bizonyultak a slágereknek, ám a pénzáramlás vélhetően ezeket a szegmenseket preferálja majd továbbra is, de komoly fantázia van a technológiai és a pénzügyi szegmensben is. A külföldi kötvények esetében az Equilor azt várja, hogy a historikus mélységben lévő német és francia hozamok emelkednek majd, így e kötvények határidős eladását (shortját) tartja kifizetődőnek. A perifériás országok esetében viszont vételi lehetőségeket lát a befektetési szolgáltató; ennek megfelelően a portugál kötvények jó vételnek bizonyulhatnak, míg az olasz és spanyol kötvények esetében egy újabb hozamemelkedés jelentene belépési pontot a kötvénypiacra.

Magyarországi kilátások

Az Equilor biztosra veszi a megegyezést a nemzetközi szervezetekkel (EU/IMF) azonban a szakértők szerint az oda vezető út rögös lesz. Az Equilor nem tartja reálisnak a magyar államcsődöt és a piaci szereplők közül is egyre kevesebben számolnak ennek lehetőségével, ám ez a sztori még visszatérhet 2012 elején. Mindez gyengébb forintot és egyben magasabb kötvényhozamokat eredményezne. Tavaly év elején a Széll Kálmán-tervhez fűződő optimizmus, valamint a 2010 végi eladói hullám pozitív korrekciója felülteljesítővé varázsolta a magyar kötvényeket régiós viszonylatban, míg az év második felében ez a folyamat megfordult. A devizahitelek árfolyamrögzítése, a végtörlesztés, az MNB és a devizatartalékok kérdésköre, valamint az államadósság alakulása fokozatosan romló környezetet teremtett az év utolsó szakaszában. Ezt tovább tetézte az, hogy Magyarország mindhárom nagy hitelminősítőnél bóvli kategóriába került. A hosszabb futamidejű magyar állampapíroknál 10 száazlék feletti hozamok is voltak 2011 végén és bár január elején érdemben lejjebb tolódott a hozamgörbe, az Equilor még mindig számít kétszámjegyű hozamokra a későbbiekben.

A hosszabb futamidejű kötvények esetén 12-13 százalék közötti tetőzéssel lehet számolni az év első felében, a rövid lejáratúaknál 9 százalék körüli csúcsokkal, amelyek pozitív globális hangulat, vagy egy EU/IMF-megállapodást követően csökkenő tendenciába válthatnak.

Az Equilor szerint a forint esetében szélsőséges mozgás jellemzi majd a 2012-es évet, így a cég szakértői az idén a 290 és 350 közötti sávban bárhol el tudják képzelni a forintot, míg az EU/IMF-megállapodás által nyújtott reménysugár rövid távon a forint további izmosodását okozhatja. Az alapkamat 2x50 bázispontos emelésére lehet idén számítani, így 8%-ra növekedne a ráta, de további szigorítás csak akkor várható, ha a világban "elszakad a cérna". Ha ez nem következik be, akkor az Equilor várakozása szerint az év második felében már a kamatcsökkentés kerülhet napirendre, így előreláthatóan 7% körül búcsúztatjuk majd az idei évet.

Hazai részvénypiac

Kuti Ákos rövid távon túlzottan eufórikusnak tartja a január közepén látott felívelést a hazai tőzsdén, így ennek kapcsán lemorzsolódásra és kiábrándulásra számít január-február fordulóján. Tartós felívelést a hazai piacon akkor vár az Equilor szakértője, ha a hazai makrogazdasági kérdések rendeződnek, míg markánsabb ralihoz a külföldi piacok "gatyába rázása" is szükséges. A bankszektort (OTP, FHB) a végtörlesztés/árfolyamrögzítés és a folyamatosan romló minőségű lakossági/önkormányzati hitelportfólió tartja sakkban, az új hitelezés felfutása pedig a jelenlegi környezetben nem várható.

A Mol esetében a 25 százalék körüli állami tulajdon valamelyest rontja a részvény megítélését, ráadásul a finomítói környezet is jelentős kihívásokkal van tele. Érdemi profitrobbanás a folyamatban lévő iraki/kurd kutatások eredményeképpen, illetve új mezők termelésbe állítása esetén várható, ez utóbbira azonban egyelőre csekély az esély. Izgalmat az jelentene, ha az állami tulajdonú részvényeket átváltható kötvényekbe csomagolnák: ezzel az állam is forráshoz jutna, és a tulajdonosi jogokat továbbra is gyakorolhatná.

A Richter/Egis duó befektetői végig szenvedték az állami gyógyszer-támogatási rendszer átalakítását, ebből a szempontból újabb vérfürdőre nem kell számítani. Meglepetést a folyamatban lévő gyógyszerkutatások jelenthetnek, ezek kapcsán azonban 2012 második negyedéve előtt nem várható előrelépés.

A Magyar Telekom esetében a szektoradó 2013-as megszűnése pozitív, persze az állampapír-piaci hozamok csökkenése is üdvözlendő volna a cég szempontjából. Kockázatot a negyedik mobilszolgáltató indulása jelent, ez azonban csak az év második felében esedékes.

A kisebb papírok piacán még szilárd fundamentumokkal bíró társaságok (Graphisoft Park, E-Star, Zwack) sem keltik fel a befektetők érdeklődését 2012-ben.

Az Equilor favoritja a Fotex, mivel a cég papírjai 2009 eleje óta nem látott szintre estek. A jelenlegi 250 forint körüli árfolyam még a tulajdonosi struktúra koncentrálódása ellenére sem tükrözi a társaságban rejlő értéket, amire előbb-utóbb a piaci szereplők is felfigyelhetnek. A társaság 2007 elején debütált először a saját ingatlanjaira vonatkozó értékbecsléssel, amely konzervatív megközelítésben is 860 forintos piaci értéket jelzett részvényenként a csoport tulajdonában lévő ingatlanokra. A Fotex ingatlanainak piaci értéke egy részvényre vetítve 1200 forint körül mozog, de a bekerülési értéket tekintve is 450 forintos érték adódik. Bár ez a differencia akár éveken keresztül is fennállhat, az Equilor szerint a fentieket figyelembe véve 2012-ben akár duplázhat is a Fotex árfolyama. Kockázatot az alacsony közkézhányad és a társaság eladósodottsága jelenthet.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!