A Napi Gazdaság csütörtöki számának cikke

Martin Pring neves amerikai technikai elemző szerint egy tartósabb áremelkedéshez adottak a feltételek néhány nyersanyag és az ezek árfolyamára érzékeny részvények esetében. Az elemző Marketwatchon publikált írása szerint ugyan a végső lökés még nem érkezett meg ahhoz, hogy egyértelműen optimistává lehessen válni ezen eszközökkel kapcsolatban, de nem sok hiányzik hozzá.

Az egyik ilyen feltételt az árupiaci termékekkel kapcsolatos pozicionáltság jelenti. Számos termék esetében megfigyelhető, hogy a spekulánsok szélsőségesen nagy arányú, áresésre játszó pozíciókat vettek fel. Márpedig az ilyen helyzetekben gyakran következik be pont ellentétes irányú fordulat az adott eszköz árfolyamában, mint amire a spekulánsok többsége számít (a Bank of America Merrill Lynch friss alapkezelői felmérése szintén szélsőségesen negatív véleményt mutatott az árupiaci termékekkel kapcsolatban).

Eközben a világgazdaság várható teljesítményét mérő OECD Leading Indicator azt mutatja, hogy a globális gazdaság teljesítménye a következő hónapokban lendületet vehet, s az elmúlt több mint negyven év folyamán az ilyen helyzetekben tíz esetből kilencszer a nyersanyagok árfolyama (amelyet egy dollár, euró és jen alapú kosárral mér) szintén masszív emelkedésnek indult.

Emellett az infláció/defláció indikátor, amely az árupiaci termékek relatív teljesítményét méri az amerikai államkötvényekéhez, szintén kitörés közeli állapotban van egy több mint egyéves bázisból. Ha ez megtörténik, akkor az árupiaci termékek várhatóan tartósan felülteljesítik a kötvényeket. De nem csak a kötvényekhez képest, a részvénypiachoz képest is hasonló képet mutatnak a nyersanyagok. Az olaj árfolyama például 2008 nyara óta masszívan alulteljesíti a részvénypiacot. A relatív teljesítmény grafikonja azonban éppen áttörni készül hosszú távú csökkenő trendvonalát, s ha ez megtörténne, akkor új, magasabb csúcsra is kerülhetne, ami trendfordulót jelent. Ez azt jelenti, hogy ha a következő időszakban egy nagyobb felülteljesítést tapasztalunk az olaj árfolyamában az S&P−500-as indexhez képest, akkor az egy tartós felülteljesítéssel járó időszak kezdetét jelentheti az olaj és az olajipari részvények árfolyamában.

US Oil
Kép: Alfatrader

 

Az olaj árfolyama szerinte önmagában is egy nagyobb mozgás előkészületeit mutatja, a hosszabb távú grafikont szemlélve. A 2008-as nagy zuhanást követő talpra állás után a dollárban számított árfolyam egy többéves, szűkülő alakzatba került, amely gyakran előz meg nagyobb mozgásokat. A kurzus jelenleg épp ennek a hosszabb távú alakzatnak a felső határát készül elhagyni, ez egyben a hosszú távú csökkenő trendjének a megtörését is jelentené, ami szintén pozitív fejleményt jelentene az olaj számára.

Ugyanakkor az elemző felhívja a figyelmet arra, hogy ha megindulna egy erőteljes áremelkedés a nyersanyagok piacán, az az inflációs kockázatok emelkedése miatt a jegybankokat előbb-utóbb szigorításra ösztönözné, s ez végső soron rosszat tehet a részvényárfolyamoknak. Azonban a folyamat még korántsem tart ebben a fázisban, hiszen a nyersanyagok áremelkedésének megindulását követően még hosszú hónapok, esetleg évek telhetnek el, mire a monetáris szigorítás beindul, s emiatt jelenleg még felesleges aggódni.

 

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!