A Napi Gazdaság szerdai számának cikke
A megszokottnál is erősebben a politikusi nyilatkozatok és a pletykák mozgatják az utóbbi időszakban a piacokat, így stratégiai pozíciók kiépítésének nincs értelme. Ettől függetlenül a december további emelkedést is hozhat, az EU-ban a hétvégi csúcsértekezlet előtt körvonalazódó irányok jók, míg a tengerentúlról érkező, egyelőre vegyes gazdasági adatok között is több már a bizakodásra okot adó szám − mondta a Napi Gazdaságnak Varjú Péter, az Erste vezető üzletkötője. A szakember szerint az év hátralévő részére a sűrű fillér elve lehet a legcélravezetőbb kereskedési stratégia, ezért elsősorban az emelkedésre játszó rövid távú pozíciók felvételét javasolja.
A magyar piac esetében bizakodásra adhat okot, hogy a Moody's-leminősítés után nem ütött új mélypontot a BUX és az esetleges IMF-megállapodás a forint erősödésével párhuzamosan is támaszt adhat. Ugyan Orbán Viktor december közepére újabb spekulatív támadást vizionál, ám egyelőre külső hatás nem látszik körvonalazódni, kockázatot így egy váratlan kormányzati bejelentés jelenthet. Varjú szerint ha Magyarország tartósan lelép a kiszámítható gazdaságpolitika útjáról, úgy a hagyományos árazási modellek sem működnek.
Mindenesetre a szakember szerint az év végéig hátralévő néhány hétben is az OTP−Mol páros lehet izgalmas. Az olajpapír árfolyama szempontjából a Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató esetleges távozásáról szóló pletykák, illetve az INA-érdekeltség miatt a szíriai embargó − a Shell múlt pénteken hagyott fel ottani operációjával − lehet kockázati tényező. Így, ha hosszabb távra nem is, de a leöntésekbe érdemes lehet belevenni Varjú szerint, ha esetleg 17 000-ig visszahullna a jegyzés, az már mindenképp vonzó szint lenne, ám erre egyelőre kicsi az esély.
Az OTP esetében hasonló stratégiát javasol a szakértő, ha év végéig nem jön újabb végtörlesztési javaslat, vagy az EU nem kötelezi Magyarországot visszakozásra (amelyre válaszul esetleg újabb bankadót vetnének ki), akkor a beeséseket érdemes lehet megvenni. Szinteket tekintve 3300-ról korábban már lefordult, a 3150 forint megtartotta a jegyzést, ezért ha ismét ez a forgatókönyv érvényesülne, az utóbbi szintet közelítve már érdemes lehet vásárolni. Amennyiben nem indul be újabb negatív külső vagy belső hírfolyam, úgy a 3400−3450 is benne lehet az OTP-ben, sőt optimális esetben (ha a Dow Jones és az S&P−500 sikerrel legyűri a 200 napos mozgóátlagot) 3600−3800-ig is elmehet a jegyzés. A többi papírral viszont kockázatosabb lehet a kereskedés, a Rába-sztori kikerült a képből, míg a Richterben az utóbbi időben fokozódott a likviditási kockázat.
Kitarthat a jó hangulat az elkövetkező két hétben Herczenik Ákos, a Raiffeisen elemzője szerint is. Lényegi kereskedés gyakorlatilag december 20-ig folyik majd, utána az ünnepek közeledtével már alacsonyabb aktivitás várható. A kedvező hangulatot támogathatja, hogy eddig tabunak számító témák (szigorúbb fiskális unió, egy esetleges ECB vezette monetáris lazítás) is napirendre kerülnek az EU hétvégi csúcsértekezletén, ráadásul a múlt héten a kínai jegybank is váratlanul vágott a kötelező tartalékrátán. A külföldi piacok − a tengerentúlon a kedvező gazdasági adatok, Európában pedig shortzárások által hajtott − emelkedése rövid távon folytatódhat.
A magyar piac viszont már bizonytalanabb helyzetben van Herczenik szerint. Az egyik legfontosabb kérdés, hogy a külföldi befektetőknél az elmúlt két hónapban tapasztalható alulsúlyozásban lesz-e változás; ezt a bankszövetséggel és az IMF-fel kötendő megállapodás hozhatja meg. Herczenik ezért egyelőre nem feltétlenül vár emelkedést a magyar piacon, ám ha az alulsúlyozás kikerülne az egyenletből, akkor már lehetne téteket rakni a hazai részvényekre.
A jelenlegi árszinteket figyelembe véve − például az OTP-t tekintve − utóbbi esetben már van erősödési potenciál. A bankpapír − amennyiben kitart a jó hangulat − az év végéig felmehet 3500 forintig. A bankszövetséggel kötött megállapodás és az EU-csúcs kedvező kifutásával megtámogatva a jövő év elején az újabb pozícióépítések beindulásával pedig ismét 4000 forint felé veheti az irányt a jegyzés. A Molnál a legkedvezőbb forgatókönyv esetén az árfolyam a következő két hétben 20 000 forintig is elmehet, ennél magasabbra viszont a szír problémák miatt egyelőre nem várja Herczenik, ott viszont optimális esetben már bázist építhet a jegyzés. A Richterben megfutás a jövő év elején, az originális kutatásról szóló pozitív bejelentések esetén lehet inkább valószínű a szakember szerint. A Telekomban az 530 forint lehet a kritikus szint, ha ezen sikerül átlendülnie, akkor talán 20 forintot még húzhatnak rajta, ám ha már defenzív papír, akkor inkább a Richter vásárlása lehet tanácsosabb, jó hangulatban pedig a lényegesen likvidebb OTP-t érdemes megjátszani.
Az e heti EU-csúcs előtti fokozott várakozások miatt a jövő hét elején jöhet egy kiábrándulás a piacokon − mondta a Napi Gazdaságnak Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője, aki szerint a BUX így leszúrhat 17 ezer pont környékére, ám az év végére a Mikulás-rally második felvonásaként a BUX megközelítheti az októberi csúcsot. Az évet így 18 000 pont környékén búcsúztathatja a pesti index − feltéve, hogy a kormány nem áll elő újabb váratlan javaslattal. Az OTP jegyzése lenézhet 3000-ig, ám onnan az év végére visszatérhet 3500 forintra, míg a Mol 17 500 körül üthet mélypontot, mielőtt 19 000 környékére visszatérve zárná az esztendőt. A Telekomban a szakember nem számít különösebb lemorzsolódásra és 530 forint körüli szintet vár 2011 végére, a Richter ellenben még gyengélkedhet kicsit, mielőtt 35 ezer körül búcsúzna szilveszter előestéjén.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!