A várt 31,7 milliárd helyett csak 30,4 milliárd forint konszolidált árbevételt ért el az Egis 2011/2012-es üzleti évének első negyedévében, ez az érték öt százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. A forintárfolyammal nem lehetett, nem is volt baj, a visszaesés piaci és szezonális hatásoknak tudható be.
A legnagyobb, 49 százalékos visszaesés a hatóanyag kivitelben és nyugati gyógyszerexportban mutatkozott, és inkább csak az egy évvel korábbi kiugró értékekhez képest tűnik jelentősnek. Meglepő volt a lengyel kivitel zlotyban számolva is 27 százalékos csökkenése, ezt a kiszámíthatatlan szabályozói környezet következtében csökkenő nagykereskedői készletezéssel magyarázza a jelentés. Ebből az is következik, hogy ami itt kiesett, az később még jó eséllyel visszajöhet. Mindez nem tudható biztosan az ukrán piacról, ahol egy termék logisztikai indokú kiesése miatt csökkent 21 százalékkal a forgalom.
A stratégiai piacok közül Oroszországban öt százalékkal növelte forgalmát az Egis, Kelet-Európában euróban számolva 20 százalékos volt a bevételcsökkenés, a belföldi forgalom viszont - a piac 1,3 százalékos zsugorodása ellenére egy százalékkal emelkedett. A generikus gyógyszereknél a szabályozó által kikényszerített verseny tovább élesedett, aminek hatására az Egis 6,9 százalékos, nagyon jelentős hazai árcsökkentésre kényszerült októberben.
A kutatás/fejlesztésre fordított összeg elszámolhatóságában egy decemberi törvénymódosítás az Egis számára a korábbinál kedvezőbb helyzetet teremtett, a társaság befizetéseinek 90 százalékát vonhatja le K+F tevékenysége alapján. A kedvező devizaárfolyam-változások és értékesítési szerkezet (a nagyobb nyereséget hozó piacok arányának növekedése) 4,6 százalékponttal javította a bruttó eredményt, amely az árbevétel 59,1 százalékára rúgott.
Az Egis jelentősen csökkentette költségeit - részben a beruházások és a kutatás kárára -, az öt százalékos takarékoskodásnak köszönhetően az üzleti eredmény 15 százalékkal 5,5 milliárd forintra nőtt, az adózott eredmény pedig 14 százalékkal 5,33 milliárdra emelkedett.
A társaság értékelése szerint a negyedéves eredmény kifejezetten kedvezőnek minősíthető, és ebben az elemzők is egyetérthetnek, akik a portfolio.hu adatai szerint 11,5 százalékkal kisebb üzemi eredményre számítottak, az adózott eredmény pedig egy százalékkal várták alacsonyabbra. A negyedévbe viszont még az is belefért, hogy az Egis 3,2 millió dolláros kifizetést teljesített a biológiai gyógyszereket fejlesztő dél-koreai Celltrionnak, amely gyógyszereit várhatóan 2013-tól kezdi forgalmazni a magyar társaság.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!