Fájdalmas döntést hozott Louis Bacon, a 15 milliárd dollárnyi vagyont kezelő Moore Capital vezetője, tervei szerint vezető alapjából 2 milliárd dollárt visszajuttat befektetőinek, mivel véleménye szerint a jelenlegi piaci környezetben az alapja túl nagy ahhoz, hogy kiemelkedő hozamokat tudjon elérni. A hedge-fund kezelő cég vezető alapja, a 8 milliárd dollárnyi vagyont kezelő Moore Global Investments mindössze 0,35 százalékos hozamot tudott elérni az év első felében. A gyenge teljesítményért elsősorban a makro hedge-fundoknak kedvezőtlen környezetet okolják a szakértők, az alacsony kamatkörnyezet, a volatilis deviza és árupiacokon viszonylag kevés profi befektető tudott az elmúlt időszakban kiemelkedő hozamokat elérni.
A gazdasági környezet katasztrofális, s a befektetők egy-egy eszköz árát az alapján határozzák meg, milyen gyorsan lehet tőle megszabadulni ha beütne egy krach, nem pedig az általa kitermelt potenciális hozam alapján történik az árazás - írta befektetőinek Bacon.
Bacon a hedge-fund iparág egy ikonjának számít, vezető alapjának 1989-es elindítása óta évente átlagosan 18 százalékos hozamot ért el befektetőinek, ez a hedge-fundok közül az egyik legjobbnak számít. Az 55 éves szakember azonban most úgy látja, a piacok trükkösebbek és kevésbé likvidekké váltak, miközben alapjának nagysága folyamatosan nőtt.
De nem csak a Moore Capitalnak vannak problémái, a többi nagy múltú makro hedge fund sem teljesít jól az elmúlt időszakban. A 25 milliárd dollárt kezelő Brevan Howard tavaly 2 milliárd dollárt adott vissza befektetőinek hasonló okokra hivatkozva, s idén eddig 3,6 százalékos veszteséget ért el - írja a Financial Times. A világ legnagyobb hedge-fundja, a Ray Dalio nevével fémjelzett Bridgewater vezető portfóliója június végéig 3,9 százalékot bukott, s a Hedge Fund Research adatai szerint a makro hedge-fundok idei teljesítménye fél százalékos veszteség.
A Moore Capital egyik volt alkalmazottja szerint Bacon levele a befektetőknek szokatlanul őszinte volt, s elmagyarázta a különbséget a remélt és a valós hozam között.
Ugyanakkor a pénz visszafizetése költséges mulatság. A Moore Capital általában 3 százalékos kezelési költséget számol fel éves szinten a rábízott pénzekre, s ezenkívül a megtermelt nyereség 20 százalékára is igényt tart, ez magasabb, mint az iparágban szokásos 2 százalék plusz 20 százalékos sikerdíj. A Financial Times szerint a pénz visszafizetése így legalább 60 millió dolláros költséget jelent majd az alapkezelőnek.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!