A Napi Gazdaság szerdai számának cikke

A Brent, a WTI és a többi olajpiaci index − amelyekkel nap mint nap több milliárd dollár értékben kereskednek intézményi és magánbefektetők − a Total kereskedői szerint megbízhatatlan, és a piactól való eltérésük egyértelműen torzítja az árakat az energiaellátási lánc egészében, köztük a végfelhasználók és az egyszerű fogyasztók esetében is.

Ugyanakkor − tették hozzá a francia olajipari kereskedők − az eltérések nem olyan elképesztően nagyok, hordónként inkább centben, mint dollárban mérhetők. Az indexek összeállításakor azonban így is tapasztalható némi szubjektív értékítélet a nagy olajipari szereplők részéről, amit véleményük szerint mérsékelni lehetne.

Az IOSCO a múlt héten ugyan elutasította az olajpiaci benchmarkok reformját, de az ezt bizonygató dokumentum mellékleteként hozták nyilvánosságra a Total augusztus végi keltezésű levelét (a BP és a Saudi Aramco az olajpiaci indexek jelenlegi rendszerét védte). A Financial Times kommentárja szerint nagyon ritka, hogy az olajipari kereskedőcégek a nyilvánosság elé lépjenek problémáikkal, jellemzőbb, hogy kevés, javarészt Londonban, Houstonban, Genfben és Szingapúrban működő szereplők inkább egymás közt tisztázzák problémáikat.

Kép: Napi grafikonok

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!