Az amerikai és német kötvények hozama 3-4 hónapos mélypontra esett, komolyan zuhannak a tőzsdék is. A félelem alapja nagyjából az, hogy a vírus, vagy akárcsak a vírus körüli pánik is totális satuféket tud nyomni nem csak a kínai, hanem a világgazdaságnak. Amennyibe a félelmek világszerte eluralkodnak, akkor ki fog fodrászhoz menni, ki megy a plázákba, ki megy moziba, bevásárolni és még sorolhatnám - írta blogján a közgazdász.
Fontos megérteni, hogy nemcsak önmagában a vírus, de már az attól való félelem is nagyon gyors recessziót tud generálni. Erre kiváló példa a kínai turizmus, amely napok alatt összeomlott: leállították az utazási irodák összes szervezett kül- és belföldi útját. Vajon mennyi ideg tartható ez fenn anélkül, hogy be ne csődölne pár utazási iroda? És ez csak egy kis szegmense a gazdaságnak. A fejlett világ gazdaságának 70-80%-a a szolgáltatószektor, amely drasztikus sebességgel tud leállni, ha megijednek az emberek és otthon maradnak, bezárkóznak.
Ez az a félelem, amely a piacokat mozgatja, és a reakciók egyértelműek: a befektetők elképzelhetőnek tartják, hogy gyors recesszió legyen, ami további kamatvágásokat generálna, ezért is emelkednek a kötvényhozamok, és ezért esnek a tőzsdék, az olaj, a réz.
És itt kapcsolódik a forint: eddig inkább az tűnt valószínűnek, hogy a stabilizálódó világgazdaság és a növekvő hazai infláció miatt az MNB kénytelen lesz kamatot emelni, és stabilizálni a forintot, de ha bekövetkezik a legrosszabb, akkor nyilván a korábbiaknak megfelelően a globális problémákat ismét a forint árfolyamának elengedésével kezelné a jegybank.
A jó hír tehát az, hogy minden logikusan történik a piacokon, a rossz hír viszont az, hogy nem csak a fertőzés tud fertőzni, de a fertőzéstől való félelem is fertőző - foglalta össze a helyzetet Zsiday Viktor.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!