Kellemetlen meglepetésben lehet része annak, aki a feltörekvő gazdaságok gyors növekedésében bízva ezen országok részvénypiacain fektette be pénzét. Az erre szakosodott alapok teljesítménye ugyanis jórészt elmarad az amerikai részvénypiacokétól - írja a Wall Street Journal. November 30-ig a Thomson Reuters adatai szerint az átlagos feltörekvő piaci alap teljesítménye 17,1 százalékos veszteség volt.
A kellemetlen meglepetések elkerülése végett a lap szerint nem árt a befektetőknek leszámolni néhány legendával, amelyek a feltörekvő piacokat körüllengik.
Az egyik eddig nem bizonyított feltételezés az, hogy egy ország gazdasági teljesítménye az elsődleges tényező abban, hogyan szerepelhet az adott ország részvénypiaca. Ez azonban nincs mindig így - írja a lap. A részvények túlárazottsága ezeken a piacokon is intő jel lehet arra, hogy a jövőbeni hozamok alacsonyabbak lehetnek.
Végkiárusítási hangulat volt az amerikai tőzsdéken
Az elmúlt években jelentős mennyiségű tőke áramlott ezekre a piacokra abban bízva, hogy az itt tapasztalt magasabb gazdasági növekedési ütem a részvények áremelkedését is elhozza magával. Ez azonban sokszor oda vezetett, hogy a feltörekvő országok cégeinek részvényei drágábbak lettek, mint fejlett piaci társaik. Annyira, hogy a nyári áresés után az amerikai tőzsdéken sok részvény már-már végkiárusításokon tapasztalt árazással forgott feltörekvő piaci társaikhoz képest, így a befektetők az amerikai piac felé fordultak.
Ráadásul a túlárazottság mellett sok feltörekvő ország jegybankja is szigorított az elmúlt időszakban, hogy elkerüljék a gazdaság túlfűtöttségének kialakulását, s a kamatemelések hüvelykujjszabályként rontják a részvénypiac vonzerejét a kötvénypiachoz képest, a részvények relatíve drágábbá válnak. Ugyanakkor az amerikai részvények október eleje óta tartó emelkedése nyomán a feltörekvő részvények megint relatíve olcsóbbá váltak, így a cikk szerint talán most jobban megérheti beszállni a piacra, mint eddig.
Kamu a védettség
A feltörekvő piacokat övező legenda az is, hogy ezek védettebbek a világgazdaságban tapasztalt problémákkal szemben. Ez egyszerűen nem igaz. A feltörekvő piaci részvények sokszor ugyanazon a piacon kereskednek, mint a fejlettekkel, ráadásul a nagyobb cégek már globális játékosokká váltak, így részvényeiket nem hagyják érintetlenül a fejlett piacokon tapaszalt pénzügyi viharok, a cégek tevékenységét pedig érzékenyen érintik a világgazdaságban tapasztalható folyamatok - írja a lap. Erre jó példa volt idén, hogy az európai adósságválsággal kapcsolatos befektetői félelmek ezeket a piacokat sem hagyták érintetlenül, s a legjobbnak tartott feltörekvő részvények közül is sok igencsak megszenvedte a az elmúlt hónapok eseményeit.
A Wall Street Journal szerint egy amerikai befektetőnek talán jobb úgy szemlélni egy-egy feltörekvő piaci cég részvényt, mintha kisebb kapitalizációjú amerikai részvénybe fektetne - nagyobb nyereség ígérete, cserébe nagyobb a kockázat, a volatilitás.
Növekedési sztori?
A másik legenda a befektetői társadalomban az, hogy a feltörekvő piaci befektetések alapvetően növekedési sztorik. Ez koránt sincs így. A lap szerint az elmúlt időszakban a feltörekvő piaci alapok közül azok teljesítettek jobban, amelyek kötvényekbe és magas osztalékhozamú, konzervatívabbnak számító részvényekbe allokáltak tőkét, míg az olyan alapok, amelyek nagy növekedési sztorit kínáló kockázatosabb részvényeket részesítették előnyben, viszonylag rosszabbul szerepeltek.
Szintén divatos vélekedés, hogy a feltörekvő piaci devizák hosszabb távon felértékelődnek majd az amerikai dollárral szemben. Ez elképzelhető hogy igaz, azonban az olyan időszakokban, amikor a globális tőkepiacokon a kockázatkerülés kerül előtérbe, akkor a dollár bizony sokszor menedék devizává válik, s jelentőset tud erősödni a feltörekvő devizákkal szemben.
Jó példa volt erre a szeptember, ekkor szinte az összes ilyen deviza jelentősen gyengült a dollárral szemben, a brazil reáltól kezdve a dél-afrikai randon keresztül a lengyel zlotyig, s ez alól a forint sem volt kivétel. A dollár alapon befektetőknek tehát az árfolyamkázattal is számolniuk kell.
Sokak szerint jobb teljesítményt lehet elérni a feltörekvő piacokon, ha olyan termékeket választunk, amelyek csak a legnagyobb, legerősebb országok eszközeire, részvényeire koncentrálnak. A Wall Street Journal szerint azonban ez sem igaz. Az elmúlt évben ugyanis jobb hozamot tudtak elérni alacsonyabb volatilitás mellett azok az alapok, melyek a feltörekvő országokban terítettebb kitettséggel rendelkeztek, tehát lehetőleg minél több ország minél többfajta eszközét tartották portfólióikban - mondta Karin Anderson, a Morningstar elemzője.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!