A múlt heti 38 százalékos esést hétfőn közel 13 százalékos mínusz fejelte meg - többszöri felfüggesztés mellett - , így már 45 százalékot vesztett a 2,286 eurón záró bankpapír. Az igazi vérfürdő azonban az opció külön piacán zajlott - ez arra jogosítja fel a legnagyobb olasz bankcsoport meglevő részvényeseit, hogy minden régi papírjuk mellé két újat vegyenek. Az irányára nyitásban 1,359 euró volt, onnan zuhant egészen 47 eurócentig.

A folyamatot az magyarázhatja - véli sok olasz kommentár - , hogy néhány nagyobb UniCredit-tulajdonos eladja opciós jogait, hogy így finanszírozza a tőkeemelésben vállalt kötelezettségeit (az előzetes közlések szerint meghatározó részvényesek összesen 24 százaléknyi új részvény jegyzését ígérték meg). Az is lehet, hogy egyszerűen azért adják el most az opciót, hogy később még olcsóbban visszavásárolhassák - ez történt annak idején a Popolare Milano tőkeemelésekor is. Az UniCreditnek még ilyen esés mellett sem kell aggódnia a tőkeemelés miatt, mert az ügylet bejelentése, vagyis november közepe óta szervezett 27 tagú konzorcium - köztük olyan tagok, mint az Allianz vagy a Merrill Lynch - garantálta a papírok felvásárlását.

A szokatlanul nagy diszkontot az európai adósságválság mélyülése nyomán kialakult piaci helyzettel magyarázta Federico Ghizzoni, a bank vezérigazgatója az Il Sole-24 Ore gazdasági napilapnak adott múlt heti interjújában, ezzel azonban nem tudta megakadályozni, hogy az UniCredit piaci értéke 8 milliárd euróra apadjon - ez már alig több, mint maga a bevonandó friss tőke. Az 1997-2007 között lebonyolított felvásárlások, egyebek közt a német HVB megszerzése nyomán megszületett UniCredit a leginkább nemzetközi olasz bank - egyszersmind az egyetlen, amelyet az Európai Bankhatóság (EBA) a globálisan rendszerszintű fontosságúak közé sorolt. Emiatt kellett elköteleznie magát a 2008 óta már harmadik
tőkeemelés mellett is; a mostani manőver nyomán a bank Tier 1 tőkemegfelelési mutatója jövőre meghaladhatja a 9 százalékot (ez alatt volt az EBA legutóbbi stressztesztjében), 2015-re pedig 10 százalék fölé kerülhet.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!