Egy múlt heti nagylejárat kipörgése mellett jól mutatja a befektetők magyar papírokkal kapcsolatban megváltozott étvágyát, egyúttal pedig a feltehetően árfolyamgyengítési célú kamatcsökkentési politika pénzügyi stabilitási kockázatait. A jegybank friss ábrakészlete szerint egyébként régen látott volumenben szabadultak a külföldiek a magyar papíroktól a másodpiacon február első felében, illetve igencsak felpörgött a másodpiaci állampapír forgalom a forint január közepén indult mélyrepülésével párhuzamosan.

Egy Portfolio által  megkérdezett állampapír kereskedő nem számolt be különösebb feszültségről az állampapírok másodpiacán az intenzív (mai újabb 15-20 bázispontos) hozamemelkedés mellett. Az persze emellett még igaz, hogy január közepe, azaz a forint esési hullámának kezdete óta a külföldi befektetők magyar állampapír állománya mintegy 400 milliárddal (mintegy 8 százalékkal) 4679 milliárd forintra esett.

A külföldiek olvadó állampapír állománya döntő részben a fentebb említett nagylejárattal függött össze, hiszen míg a közepes lejáratú papírokból lényegében stagnált az állományuk az utóbbi időben, addig a 2018 utána lejáró papírokból még nőtt is. Bár a tegnapi MNB kamatdöntés miatt az ábrakészlet valószínűleg csak a február 14-ig terjedő időszakot tudta figyelembe venni, mégis figyelmeztető, hogy a külföldiek a másodpiacon fél hónap alatt is nagyobb nettó másodpiaci állampapír eladást hajtottak végre (150 milliárd forint), mint a megelőző két évben bármikor egy egész hónap alatt.

További részletek a Portfolion.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!