Régen volt ennyire jó éve a feltörekvő piaci részvénybefektetőknek, mint az idei. A legnagyobb feltörekvő piaci részvények árfolyam-változását lekövető MSCI Emerging Markets Index az év eleje óta 33 százalékkal emelkedett, ennek ellenére a nagyobb befektetési bankok és alapkezelők szakértői szerint egyelőre nem érdemes realizálni az elért profitot, mivel 2018 is két számjegyű növekedést hozhat ezeken a piacokon. Ennek oka, hogy a feltörekvő országok gazdaságai várhatóan jövőre is jól fognak teljesíteni - írja összefoglalójában a Bloomberg.
A Goldman Sachs, az Ashmore Group és a T. Rowe Price Group elemzői szerint a növekedés fundamentálisan megalapozott, és bőven indokolható ezen cégek profitbővülésével. A JPMorgan és a BNP Paribas pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy az emelkedés ellenére a részvények árazása még mindig nem tekinthető kiemelkedően magasnak.
Kapcsolódó
Az erős felfelé mozgás várhatóan folytatódik, hiszen ezen gazdaságok növekedési ciklusa még csak most veszi kezdetét - mondta Edward Evans, az 59 milliárd dollárt kezelő Ashmore Group portfólió menedzsere. Ő az általa kezelt portfóliókban elsősorban a kínai piacot súlyozza felül, kedvencei a banki és az elektronikus kereskedelemben érintet részvények. Brazília is ígéretes a piac véleménye szerint, itt az energetikai és a bányászati cégek papírjait kedveli.
Evans rámutatott, a feltörekvő piacok idei jó teljesítménye több tényező együttállásának volt köszönhető. A befektetők kockázatvállalási hajlandósága magas volt, a nagy jegybankok monetáris politikájával kapcsolatos várakozásokban nem voltak nagy változások, s eközben a technológiai szektor is jól teljesített. Ez a kedvező környezet jövőre is fennmaradhat, s nem lesznek olyan hullámvasutak, mint 2015-ben és 2016-ban, amikor a nagy jegybankok várható szigorításával és a kínai gazdaság fékeződésével kapcsolatos aggodalmak komoly ingadozásokat hoztak a feltörekvő piacokon.
Meg kell jegyezni, hogy az idei jó szereplésben szerepet játszott a korábbi rossz teljesítmény is, az MSCI Emerging Markets Index 2015 áprilisa és tavaly év vége között közel 30 százalékkal esett a már említett okok miatt.
És a politikai kockázatok?
A szakértő úgy vélte, a helyi politikai események sem fognak komolyabb felfordulást okozni a piacokon. Ezzel szembemegy a Citigroup elemzőinek véleményével. Ők egy nemrég publikált elemzésükben arra hívták fel a figyelmet, hogy a feltörekvő országokban kialakuló gazdasági, pénzügyi válságok kirobbanása és az adott ország politikai választásai között komoly összefüggés mutatható ki. Felhívták a figyelmet, hogy a feltörekvő piaci indexekben nagyon magas azon országok súlya, ahol a következő 12 hónapban választásokat tartanak, s szerintük a befektetők nincsenek felkészülve az ezzel járó kockázatokra.
Az optimisták szerint a további emelkedést hajthatja, hogy a feltörekvő gazdaságok jövő évi átlagos növekedési üteme 2,5 százalékponttal, 2019-ben pedig 3 százalékponttal meghaladja majd a fejlett országokét. Ez pozitív hatással lesz ezen országok cégeinek profitjára is, ami segítheti az amúgy már nem túl olcsó részvények további áremelkedését.
Pont ez utóbbi az, ami egy kicsit aggaszthatja a befektetőket. Hiába emelkedtek ugyanis az indexben szereplő cégek idei eredményére vonatkozó várakozások, az árfolyam-emelkedés ennél is nagyobb mértékű volt. Így az index átlagos árfolyam/nyereség hányadosa (P/E) most 14,1 - év elején még csak 13,5 volt - s ez jóval magasabb a 11,6-os historikus átlagnál.
A Goldman Sachs elemzése szerint ugyanakkor az árazás önmagában nem magyarázza meg, hogy az adott piac felfelé, vagy lefelé fog menni, sokkal inkább szerepet játszik ebben a várható profitok növekedésének a mértéke. Ebből a szempontból pedig a befektetési bank szerint különösen ígéretesnek tűnik Brazília, Oroszország, Dél-Afrika, India és Indonézia.
A JPMorgan stratégái eközben úgy vélik, a jelenleg 1140 pont körül tartózkodó MSCI Emerging Markets Index jövőre elérheti az 1300 pontot is, ez 14 százalékos emelkedésnek felelne meg. A BNP Paribas Asset Management kicsit későn szállt fel a vonatra, most novemberben vettek fel vételi pozíciókat ezeken a piacokon. Ők úgy vélik, ezt az indokolhatja, hogy a feltörekvő országok részvényei még mindig jóval olcsóbbak árazásukat tekintve, mint az amerikaiak.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!