A jelek szerint az, hogy az S&P 500-as indexnek sikerült története során először a 2000 pontos lélektanilag fontos szint felett zárni, zöld utat adott az ultra optimista előrejelzéseknek is. Az első ilyet most publikálta Alan Parker, a Morgan Stanley vezető stratégája és Ellen Zentner közgazdász. A több befektetési portál által is idézett elemzés szerint jó esély van arra, hogy az amerikai részvénypiacon 2009 óta tartó emelkedés még évekig folytatódik, s az index ebben a ciklusban csúcsát a 3 000 pontos értéknél éri majd el.
A háromezer pont elérésére szerintük 2020-ig van esélye az indexnek. Ehhez feltételezik, hogy az S&P 500-as indexben szereplő vállalatok átlagos részvényenkénti eredménye évente 6 százalékkal növekszik majd ebben az időszakban, s a részvénypiac átlagos P/E értéke 17 körül alakul majd.
Parkerék szerint az amerikai gazdaság jelenlegi kilábalási periódusa jelentősen eltér a korábbi gazdasági ciklusokban tapasztalttól. Az amerikai részvénypiacon immár ötödik éve hossz uralkodik, s egy átlagos bikapiac általában az ötödik évben véget szokott érni. A szerzőpáros viszont felhívja a figyelmet, hogy a gazdasági fellendülések és a részvénypiaci emelkedések nem azért szoktak véget érni, mert már túl régóta tartanak.
Úgy gondoljuk, hogy a hitelleépülés elnyújtott folyamata és a globális gazdaság talpra állásának egyenetlensége csak két ok a sok közül, amiért az amerikai gazdaság egyik leghosszabb növekedési periódusát éljük - írta Parker.
A Vízió 2020: Sokáig éljen a bővülés című tanulmányukban azt bizonygatják, hogy az amerikai gazdaság a növekedési ciklusnak jelenleg még csak korai fázisában tart - írja a BusinessInsider. Szerintük az amerikai gazdaság egyedülálló helyzetben van a világon: egyszerre profitál az alacsony volatilitásból, az amerikai cégek egészséges mérlegszerkezetéből és abból, hogy a cégek reális leképzeléseket fogalmaznak meg saját jövőjükkel kapcsolatban.
A tanulmány fő megállapításai:
- A globális gazdaságban a növekedési folyamatok nincsenek teljes szinkronban egymással, a nagyobb régiók a növekedési ciklus más és más fázisaiban tartanak. Úgy vélik, hogy a következő években a fejlett gazdaságok bővülése meghaladja a feltörekvő gazdaságokét.
- Az amerikai gazdaság kilengéseinek intenzitása folyamatosan csökken, s ez elnyújthatja időben a növekedési folyamatot. Eközben az amerikai gazdaságban a folyamatos hitelleépülés lassan a végéhez közeledik, s emiatt a cégeknél már nem a mérlegek szerkezetén lesz az elsődleges hangsúly. A leépült hitelállomány miatt úgy vélik, a kamatterhek nagysága ultra alacsony szinten maradhat a vállalatoknál, de a háztartások hitelállománya sem túl magas, s ez megfelelő védelmet nyújthat egy meginduló kamatemelkedési hullámmal szemben.
- A vállalatoknál a beruházások és befektetések nagysága egyáltalán nem feszített, s a vállalatvezetők részéről nincsenek cégükkel kapcsolatban irreális elvárások.
- Az amerikai makroadatok bár erőteljesebb növekedésről tanúskodnak, azonban ezek közül sok még csak most tért vissza a normális növekedést jelző értékekhez, s egyáltalán nincsenek az általában hosszútávon fenntarthatatlannak ítélt értéktartományban.
Van még potenciál a beruházásokban
A szerzőpáros kiemeli, hogy sokan a 2009 óta tartó kilábalás során folyamatosan várták, hogy a vállalatok beruházásainak szintje mikor éri el a recesszió előtti szintet. Erre ugyanis az elmúlt negyedévekben már sor került, azonban a beruházások értéke a cégek árbevételéhez és üzemi nyereségtermelő képességeihez mérten még mindig alacsony. Ez szerintük jól mutatja, hogy az átlagos vállalatvezetés nem hajlandó felelőtlen "kalandokba" bocsátkozni a beruházások terén, s szó sincs arról, hogy irreális várakozások nyomán valósítanának meg nagy értékű beruházásokat.
A vállalatok vezetőinek emlékezetében a jelek szerint élénken él 2008-2009-as időszak emléke, amikor a válságban lefagytak a hitelpiacok, s emiatt sok cég bombabiztos erődítménnyé varázsolta mérlegét, hatalmas mennyiségű készpénzt halmoztak fel. Mindezt úgy, hogy eközben kihasználták az alacsony kamatkörnyezet biztosította lehetőségeket, s igyekeztek a cégek forrásoldalát minél alacsonyabb kamatozású, minél hosszabb lejáratú adósságból biztosítani.
Pont emiatt, s a cégek adósságukhoz mérten magas nyereségtermelő képessége miatt a következő években nem fenyeget az a veszély, hogy az amerikai vállalatok ne tudnának eleget tenni kamatfizetési kötelezettségeiknek ebben az időszakban.
Kockázatok azért vannak
Persze azért a szerzők sem gondolják azt, hogy az előttünk álló években ne fenyegetnék ezt a forgatókönyvet kockázatok. A fellendülés számos különböző forgatókönyv mentén valósulhat meg. Fenyegető veszélynek érzik, hogy az európai és a kínai gazdaság egyaránt a lassulás, s néhány területen a recesszió jeleit mutatja. A japán gazdaság kilátásaira döntő hatása lehet, hogy jelenlegi gazdaságpolitika mennyire lesz eredményes.
Az amerikai gazdaságot belülről befolyásoló tényezők közül szerintük kulcsfontosságú lehet, mennyire sikerül végrehajtani a költségvetési reformokat, milyen változások lesznek az adóztatásban, s a migrációs folyamatok alakulásának is fontos szerepe lesz. Végül és nem utolsósorban az eddigi laza monetáris politika szigorításának hatásait is nehéz egyelőre megbecsülni. A jelenlegi lazítási ciklusra még nem volt példa a történelemben, így arra sem, hogy a piac hogyan alkalmazkodik majd annak visszavonására - vélik a közgazdászok.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!