Masszívan csökkentették kitettségüket az amerikai részvények irányába a globális befektetők a Fed hamarosan meginduló szigorításától való félelmükben - derül ki a Bank of America Merrill Lynch friss alapkezelői felméréséből. A 207, összesen 565 milliárd dollár befektetéséért felelős szakember már nettó 19 százaléka alulsúlyozza az amerikai részvényeket, ilyen alacsony kitettséget a 2008 januárja óta nem mértek. Ez hatalmas változás akár februárhoz képest is, amikor még nettó 6 százalékuk felülsúlyozta azokat. Eközben az amerikai részvényeket túlértékeltnek tartók aránya nettó 23 százalékra ugrott, ez a legmagasabb érték 2000 májusa, az internetlufi kipukkadását megelőző időszak óta.
A folyamat nyertesei az európai és a japán részvények, mindkét régió részvényeinek súlyozása emelkedett, azonban a befektetők jelzései alapján az európai részvényekbe történő vándorlás még csak most vette kezdetét. A válaszadók nettó 63 százaléka mondta azt, hogy Európa az a régió, amelyet a következő 12 hónapban leginkább felülsúlyozna, ez a legmagasabb érték azóta, hogy 2001-ben a kérdés bekerült a felmérésbe. Januárban még csak 18 százalékos volt ez az arány.
A felmérés szerint az amerikai részvényektől való elfordulás csak súlyosbodni fog az előttünk álló időszakban. Nettó 35 százalék nevezte meg az amerikai részvénypiacot a következő 12 hónapban leginkább alulsúlyozandónak, ez 10 éve a legrosszabb érték. Az európai részvényeket felül-, az amerikaiakat alulsúlyozni kívánok tábora közötti 98 százalékpontos eltérés szintén rekordnak számít.
A márciusi felmérés szerint egyre többen hisznek egy korai amerikai kamatemelésben. Nettó 34 százalékra emelkedett 28-ról a kamatemelés megindulását a második negyedévben várók tábora, míg a harmadik negyedévben szigorítást váróké csökkent. Eközben nettó 2 százalékra emelkedett azok aránya, akik szerint az amerikai dollár túlértékelt, ez az első pozitív érték 2009 óta.
A befektetői konszenzus azt sugallja, hogy az erős dollár inkább kedvező, semmint negatív a globális gazdaság és a piacok számára - mondta Michael Hartnett, a Bank of America Merrill Lynch vezető befektetési stratégája. Az európai részvényekkel kapcsolatos optimizmus a soha nem mért tartományba érkezett. Az európai pénzügyi szektorral kapcsolatban tapasztalható bizalom a gazdaság növekedésébe vetett hitet tükrözi, míg az exportőr cégek kedveltsége az elmúlt hónapban tapasztalt fejleményeknek köszönhető - tette hozzá Manish Kabra, a bank európai részvény és kvantitatív stratégája.
Eközben meredeken emelkedtek a befektetők inflációs és kamatvárakozásai is. A globális befektetők nettó 52 százaléka vár globális fogyasztói áremelkedést ebben a hónapban a februári 29 és a januári 14 százalék után. Ezen felül egyre többen vélik úgy, hogy a monetáris politikáknak világszerte szigorúbbnak kellene lennie a jelenleginél, nettó 34 százalékuk szerint az túlzottan laza.
Egyre több befektető várja azt, hogy mind a rövid, mind a hosszabb lejáratú kötvények hozamai elemelkedésnek indulnak. Nettó 66 százalék szerint a három hónapos, nettó 63 százalék szerint a hosszabb futamidejű kamatok is magasabbak lesznek 12 hónap múlva.
Az Európában befektető alapkezelők optimizmusa a régió pénzügyi szektora felé a felmérés szerint hasonlóan optimista, mint a globálisa befektetőké. Az európai befektetők nettó 22 százaléka súlyozza felül a pénzügyi szektort, februárban még nettó 26 százalékuk alulsúlyozta azt. A biztosítói szektort felülsúlyozók aránya a nettó 3 százalékos alulsúlyozásról 31 százalékos felülsúlyozásra ugrott.
A részvények iránti bizalom a profitvárakozásokban is tükröződik. A válaszadók nettó 38 százaléka vár kétszámjegyű profitnövekedést idén az európai cégeknél a következő 12 hónap során, s nettó 88 százalék szerint idén erősödni fog az euróövezet gazdasága.
A piacokat fenyegető legnagyobb veszélynek a befektetők jelenleg a geopolitikai kockázatokat tartják, de egyre többen tartanak a növekvő számú kínai vállalati csődöktől is.
A feltörekvő piacok - amelyek közé Magyarország is tartozik - változatlanul nem tudtak visszakerülni a befektetők radarernyőjére, a februári nettó egy százalékról 11 százalékra emelkedett az azokat alulsúlyozók aránya. Ráadásul nettó 57 százalék mondta azt, hogy a feltörekvő piacok jelentik azt a régiót, amelyet a leginkább alul kívánnak súlyozni a következő 12 hónap során.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!