Az S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató és elemzőcsoporthoz tartozó CMA londoni piacfigyelő cég szakelemzőinek kimutatása szerint az egyik legfőbb államadós-kockázati mutató, a magyar államadósság-törlesztés leállásának rizikójára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama a késői londoni kereskedésben 320 bázispont környékén mozgott a 310 bázispontos előző esti záró után.
Február során 290-305 bázispont közötti magyar CDS-középárfolyamokat mértek Londonban az irányadó ötéves szuverén devizakötvény-lejáratra, majd a héten - a Magyar Nemzeti Bank (MNB) új elnökének kilétéről szóló pénteki bejelentés közeledtével - 310 bázispont környékére emelkedett a magyar devizakötvény-kötelezettségek CDS-kontraktusainak árazása. Erről a szintről emelkedett tovább a pénteki kereskedés végére a magyar szuverén CDS-árfolyam.
Orbán Viktor miniszterelnök előzőleg bejelentette, hogy Matolcsy György nemzetgazdasági minisztert jelöli az MNB élére.
A péntekre kialakult magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió euró névértékű ötéves magyar államkötvényre most hozzávetőleg 320 ezer euró éves középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási szerződéseket a londoni piacon, tízezer euróval drágábban, mint egy nappal korábban.
A tavalyi év elején azonban még 750 bázispont feletti magyar CDS-árfolyamrekordokat mértek Londonban, így a 2012 első heteiben felszámított díjszabásoknál a jelenlegi drágulással együtt is mintegy 430 ezer euróval alacsonyabb most a magyar CDS-tranzakciók középárfolyama a londoni piacon.
A CDS-árazás jelzi, hogy a piac mennyire ítéli kockázatosnak azt az adóst, amelynek kötelezettségeire az adott határidős törlesztésbiztosítási szerződések vonatkoznak.
A CMA számítási modellje alapján - amely nincs egyenes korrelációban az aktuális CDS-árfolyammal - a piac jelenleg 19,8 százalékos halmozott valószínűséggel árazza egy "törlesztésleállási esemény" öt éven belüli bekövetkeztét Magyarország mint szuverén adós esetében. A piac ezen a mércén biztonságosabb adósnak tartja Magyarországot több euróövezeti tagállamnál. A CMA számításai szerint Portugália esetében a CDS-piaci szereplők jelenleg 29,6 százalékos halmozott törlesztésleállási esélyt áraznak ötévi távlatra. Ez a halmozott kockázat Spanyolország esetében 21,2, Olaszország esetében pedig 22,1 százalék körüli a CMA modellje alapján.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!