Bombaként robbant a hír, hogy az olasz Unicredit pénzintézet bezárja romániai brókercégét és végleg felhagy a tőzsdei kereskedéssel a bukaresti börzén. A bejelentés alig egy hónappal az után érkezett, hogy a holland ING is távozott a román tőkepiacról. A pénzintézetek a tevékenységeik átszervezéssel magyarázzák a döntést, a piaci vélemények szerint azonban a háttérben az áll, hogy egyszerűen nem hisznek már a bukaresti piac felfutásában.
Az olasz pénzintézet hangsúlyozta, hogy az átszervezés nem érinti a más országokban, például Varsóban működő brókercégeket, de az ING is kitart a lengyel börze mellett. A külföldi befektetőket a román kormány évek óta a nagy állami vállalatok privatizációjával ámítja, ám ezek tőzsdei bevezetése rendre elmaradt, ennek következtében befektetői szempontból már a korábban még aranybányaként emlegetett Fondul Proprietatea (kárpótlási alap FP) - amelynek portfóliójában szintén jelentős az állami vállalati kitettség - is érdektelenné vált.
Noha a két bank brókercége a legnagyobbak közé tartozott Romániában bevételük az átlagosan 2-3 millió eurós napi forgalmat biztosító román tőzsdén jelentéktelen volt. Varsóban például átlagos forgalom ennek a tízszerese. Az ING 1998-ban jelent meg a román tőkepiacon, ahol idén már 340 millió euró értékű ügyletet bonyolított. A holland pénzintézet 12 százalékos piaci részesedésével a bukaresti parkett második legjelentősebb brókercégévé vált. Az Unicredit CA IB Securities jelenleg a harmadik legnagyobb szereplő a román részvénypiacon, részesedése a tizedik hónap végén 8,5 százalék volt.
A bukaresti börze (BVB) kapitalizációja az idén 16,3 milliárd euróról 19,3 milliárd euróra emelkedett, miközben a listázott cégek száma 79-ről 81-re nőtt. IPO ugyan a korábbi ígéretek ellenére idén sem volt Bukarestben, a két új vállalat a Rasdaq piacról "igazolt át" a szabályozott piacra. A brókercégek száma eközben 61-ről 56-ra apadt. A BVB vezető mutatója a BET-index az idén 13 százalékkal emelkedett, míg az öt regionális befektetési alap (SIF) és FP indexe a BET-FI 24 százalékot erősödött. A román parkett likviditásának 80 százalékát a SIF-ek és az FP biztosítják.
Noha korábban a piaci szakértők fényes jövőt jósoltak az FP-nek, a papíroknak azonban továbbra sem sikerül a 0,5-0,6 lejes szintről kitörni. Ennek egyik oka, hogy az FP portfoliójában lévő több tucat állami vállalat közül mindössze a Translectrica és a Transgaz került tőzsdére. Jelentősen rontott a helyzeten, amikor a kormány idén júniusban úgy döntött, hogy fizetésképtelenné nyilvánítja a Hidroelectrica vállalatot, hogy cég szabadulni tudjon előnytelen szerződéseitől. Az FP aktívumainak értéke egy éjszaka alatt 21 százalékkal csökkent. A befektetői bizalom tovább romlott, amikor a bukaresti bíróság érvénytelenítette a Franklin Templeton alapkezelői megbízását, a döntés pontos következményei még most sem ismertek. A helyi tőkepiacra a nagyszebeni tőzsde vezetője mérte az utolsó csapást, amikor lelépett saját brókercége ügyfeleinek pénzével.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!