Ha valaki hisz az ellentét analízisben, azaz abban, hogy a piacon általában az ellenkezője történik annak, amit a legtöbben várnak, akkor érdemes lehet elgondolkodnia a mostani helyzeten. A legnagyobb amerikai befektetési bankok vezető stratégái szerint ugyanis a részvénypiacon idén működhet az "adj el májusban" stratégia, a Bank of America Merrill Lynch, a Goldman Sachs és a J.P. Morgan elemzői egyaránt nagyon borúsnak ítéli meg a részvénypiac kilátásait - tudósít a MarketWatch.

Ahogy közeledik a nyár, egyre több olyan trend van, ami aggaszt minket - mondta Savita Subramanian, a BofA Merrill Lynch vezető kvantitatív és részvénystratégája. Szerinte komoly figyelmeztető jelzés, hogy a vállalati sajátrészvény-vásárlások mindenkori csúcsukon vannak, miközben egyre több cég vár veszteséget. Ráadásul egy kamatemelés egy profitrecesszióval jellemzett időszakban sosem ér jó véget. Mindössze három példa volt arra 1971 óta, hogy a Fed profitrecessziós időszakban szigorított: 1976-ban, 1983-ban és 1986-ban. Ebből kétszer azt láthattuk, hogy a részvénypiac esett a következő 12 hónap során. Az S&P 500-as index ehhez képest mindössze egy százalékkal áll alacsonyabban, mint amikor a Fed decemberben megkezdet az emeléseket - írja a stratéga.

Profitrecesszióról - akárcsak a gazdaság egészének recessziójáról - akkor szokás beszélni, amikor a vállalatok két egymást követő negyedévben számolnak be éves összehasonlításban nyereségcsökkenésről. A Factset adatai szerint az első negyedéves vállalati profitok az első negyedévben 7,1 százalékkal csökkentek Amerikában, ez már zsinórban a negyedik ilyen mínuszos negyedév a MarketWatch szerint.

Jön a kiszáradás?

Subramanian a tőkepiaci kiszáradásának jeleit is felfedezni véli. Szerinte erre utal, hogy az első nyilvános részvénykibocsátások száma mélypontra süllyedt, s a vállalati hitelek kondíciói is szigorodtak. Ráadásul úgy gondolja, hogy az olaj árfolyama, dacára a most tapasztalt megugrásnak, ismét gyengülni fog. S mindezek tetejébe a befektetőknek még az elnökválasztási évvel is számolniuk kell. Minél inkább közeledik a novemberi választás, a bizonytalanság annál inkább növekedni fog, s tekintve a jelölteket, ez magasabb lesz az átlagos elnökválasztás előtt megszokottnál.

A Goldman Sachs szakértői sem tűnnek optimistábbnak a tőzsdével kapcsolatban. David Kostin, a befektetési bank vezető amerikai stratégája szerint az év végéig még legalább egy nagyobb eladási hullám söpörhet végig a részvénypiacon. Ezért azt javasolja a befektetőknek, hogy az emelkedéseket eladásra használják fel, hogy így nyerjenek megfelelő fedezettséget a lejtmenetekkel szemben.

Kostin számos kockázati tényezőt sorolt fel, amely alátámasztja véleményét. Ilyen szerinte a részvénypiac értékeltsége, a várható nyereségekkel számolt átlagos P/E hányados az amerikai piacon jelenleg 16,7, ami magasabb, mint az elmúlt 40 évben az esetek 86 százalékában. A vállalati sajátrészvény-vásárlások eközben júniusban és júliusban általában jóval kisebb intenzitásúak.

Egyre több a kockázat

A Fed a piaci árazások szerint idén már csak egyszer fog kamatot emelni, ehhez képest a Goldman Sachs szakértői két emelésre számítanak. Kína is kockázatot jelent, az alacsonyabb növekedés növelheti az amerikai gazdaság recessziójával kapcsolatos félelmeket. Ehhez jön még az amerikai elnökválasztás jelentette egyre növekvő kockázat.

A J.P.Morgan is csatlakozott a májusi eladást javaslók táborához. Masliv Matejka, a bank részvénystratégája arra biztatta a befektetőket, hogy csökkentsék a részvénypiaci kitettségüket, mivel úgy véli, a kockázatokat jelenleg nem ellensúlyozza az elérhető hozam nagysága. Pesszimizmusának egyik legfőbb oka, hogy a Citigroup Gazdasági Meglepetésindexe, amely azt vizsgálja, hogy a napvilágra kerülő fontos gazdasági adatok közül mennyi a pozitív és mennyi a negatív meglepetés, meredek esésben van az elmúlt hetekben, ami ellentétben áll a részvénypiaci rally által jelzett folyamatokkal.

A februári-márciusi rally párhuzamosan zajlott a meglepetésindex emelkedésével. Most azonban ez ismét esni kezdett, s ezzel kitágult az S&P 500-as indexszel az olló - írja Matejka. Ő egyébként arra számít, hogy a dollár ismét erősödésnek indul, s ez továbbra is nyomás alatt tarthatja a vállalati profitokat. A jegybanki lazítások pedig már megtörténtek, s ezektől ezért további felhajtóerőre már nem kell számítani. A kockázatok között említi ő is a kínai gazdaságot, amely a jelek szerint immúnis az ösztönzőkre, s ez pedig a nyersanyagárakat tarthatja alacsonyan.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!