A jól sikerült OTP-gyorsjelentés egy ideig feledtetheti a magyar gazdaságpolitikából (Matolcsy-csomagok, önkormányzati adósságátvállalás) fakadó negatív hatásokat, és rövid távon élénkülést hozhat a bankpapír piacára - véli Réczei Zoltán, a Buda-Cash elemzője. Az októberi Matolcsy-csomagok bankszektort érintő negatív hatásai, az IMF tárgyalások körüli növekvő bizonytalanság és az önkormányzati adósságátvállaláshoz kapcsolódó esetleges banki tehervállalás veszélye miatt azonban továbbra is erős a bizalmatlanság a piacon.

A korábbi emelkedő szakasz után így rövid távon inkább oldalazásra, kivárásra számít az elemző a bankrészvénynél. A kockázatok ugyan emelkedtek, de hosszú távra továbbra is jó vételnek tartja a Buda-Cash elemzője a bankpapírt a jelenlegi árfolyamon. az ajánláson, melyet a közelmúltban a Matolcsy-csomagok miatt rontottak, a gyorsjelentés és a friss helyzetértékelés alapján javítják, így rövid távon fokozatos felhalmozást, hosszú távra pedig vételt javasolnak.

A gyorsjelentés ugyanis egyértelműen pozitív képet mutat lényegében minden fontosabb soron. A gazdálkodási bevételek és a költségek egyaránt kedvezőbben alakultak a vártnál. A legfontosabb fejlemény, hogy a harmadik negyedévben jelentősen lassult a portfólióromlás üteme, és ennek köszönhetően a bankcsoport alacsonyabb céltartalékképzésre kényszerült. Amennyiben ez a tendencia fennmarad, akkor a következő negyedévekben folytatódhat az eredmény fokozatos javulása.

A gyorsjelentés következtében valamelyest javulhatnak a piaci eredményvárakozások - a Bloomberg elemzői konszenzusa jelenleg 126 milliárd forint 2012-re, amely könnyedén teljesíthetőnek látszik az első három negyedév 96,4 milliárdos eredménye után. A Buda-Cash szerint az OTP csoport adózott eredménye a tavalyi 84 milliárd után 2012-ben 132 milliárd forint körül lehet, amely 2013-ban a Matolcsy-csomaggal együtt is 145 milliárd forint környékére emelkedhet. A várt javulás alapvetően az egyszeri veszteségek mérséklődésének és a külföldi leányvállalatok eredménybővülésének köszönhető. A portfólióminőség és a kockázati költségek alakulását, valamint az adóterheket illetően

A legújabb módosítások után a tranzakciós illeték éves szinten 40-60 milliárd forint többletterhet róhat az OTP-re, de ezt várhatóan nagyrészt áthárítja majd az ügyfelekre. A banki különadó 2013-ban valamivel 30 milliárd forint alatt lehet.  A részvény árazása változatlanul vonzó mind a régiós szektortársakhoz, mind az OTP részvények korábbi árazásához képest: a jelenlegi árfolyammal a 2012-es P/E 9 alatt van, szemben a 13 körüli történelmi csúccsal és a 10-11 körüli szektorátlaggal. A visszatekintő P/BV 0,8, amely szintén jelentősen elmarad az 1,4-1,5 körüli regionális átlagtól. A diszkont tehát nagyságrendileg 30-40 százalék, amit csak részben indokolnak a fundamentumok. A reális árazási mutatók alapján kalkulált célárfolyam 4 800 forint maradt.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!