A Napi Gazdaság csütörtöki számának cikke

Üzletkötőket arról kérdeztünk, hogy érdemes-e még beszállni az OTP-rallyba és mekkora lehet az emelkedés mértéke azután, hogy tegnap a technikai elemzés szabályai szerinti kitörést hajtott végra a papír a korábbi árfolyamsávjából.

Nyári Zsolt a KBC üzletkötője úgy véli, a 3330 forint volt a kulcsszintje a kitörésnek, ami elég szépen sikerült. Tegnap egy eséssel kezdtünk, mélyről futottunk neki, s amikor 3330-hoz eljutott a bankpapír akkor következett a begyorsulás amivel első körben 3400-ig sikerült eljutni. Innen egy visszateszt jött 3330-ig ahol 10-15 percig tartózkodott az árfolyam, majd új lendületet véve 3470-80 forintig jutott. Ez százalékban mérve is szép emelkedés, ahol beindultak a profitrealizálások, főleg belföldi eladók részéről. A záróárfolyam kicsit lehetne jobb, sokkal szebb lett volna ha a napi tetőhöz közel sikerül, de a szabályt, hogy 2 százalékkal a kitörési szint fölött kell zárnia, végül teljesítette.

Klasszikus kitörésről akkor beszélhetünk, ha ma megerősítést kap egy 3400 fölötti zárás formájában. A klasszikus formáció szerint azonban valószínűleg nem csak ennyi, sokkal inkább 2-5 százalékos emelkedés következhetne ma az árfolyamban. Csütörtökön déli tizenkét óra után pár perccel minimális emelkedést mutatott az árfolyam.

A forinterősödés is segített

A forgalmi adatok alátámasztják a kitörést, hiszen 12 milliárd forint fölötti forgalom volt tegnap az OTP piacán, ami nagynak mondható. A forint erősödése is segítette az emelkedést, és a további OTP-drágulásnak is jó tenne - bár nem feltétele - ha a következő néhány napban a 290 körüli tartományt tudná tartani, egy ilyen helyzetben ugyanis a külföldi befektetők könnyebben szállnának be.

Nyári szerint a 3785 forint lehet az első OTP-célár a mostani szakaszban, ami egy héten belül meglehet. A formációból számított célár pedig a szűk 4000 forint. A KBC üzletkötője úgy véli, hogy a 4000 forintos kerek szinten túl sok a beragadt pozíció, így az mindenképp megállítja majd az emelkedést. Ha ma nem jó felé indul az árfolyam az sem baj, Nyári szerint még a 3330 forint visszatesztje is beleférhet, a lényeg, hogy a zárás 3400 fölött legyen. Behalt kitörésről akkor lehetne beszélni, ha 3330 alatt zárna a bankpapír, ebben az esetben mindazt el kell felejteni, amit feljebb leírtunk.

Varjú Péter az Erste vezető üzletkötője a 3400 forintos szintet tartja fontosabbnak az "ortodox" technikai elemzők által meghatározott 3330-3340 forintnál, de még ha halványan is, azt a lécet is sikeresen megugrotta a bankpapír. Az üzletkötő hangsúlyozta, magyar részvényeknél nem lehet hajszálpontosan belőni a támasz és ellenállás szinteket, ám most mindenképp olyan helyzet állt elő az OTP piacán, hogy nagyon jó kockázat/hozam aránnyal lehet beszállni a vételi oldalon. Fölfelé ugyanis 500 forintos mozgásra van kilátás, míg a stopokat 50 forintnyi távolságra lehet elhelyezni, ha mégis lefelé indulna a bankpapír. Az üzletkötő a 3800-3900 forintos árfolyamot látja elérhetőnek ebben e felfelé menetben, a 4000 forint megugrása már erős lenne - fogalmazott. Lefelé 3350 alatt már elbúcsúzna a részvénytől, akkor már el lehet felejteni a kitörési sztorit.

Biztató jelek

Azt még korai lenne találgatni, hogy medvepiaci ralival, vagy nagyobb fordulattal állunk-e szemben, s az is biztos, hogy egy emelkedést nem a magyar piac fogja vezetni. De az elmúlt két héten meggyőző teljesítményt mutattak a fejlett piacok, és az is biztató, hogy a vártnál gyengébb Alcoa jelentésre emelkedni tud az amerikai tőzsde.

Az üzletkötő felhívta a figyelmet az emelkedő euró/dollár árfolyamra is, ami összefügghet azzal a jelenséggel, hogy az amerikai állampapírok árfolyama hosszú idő óta először esik, vagyis elképzelhető, hogy a nulla hozamú állampapírokból elkezdődik a tőkeáramlás a jó fundamentumokkal és stabil készpénzállománnyal rendelkező társaságok, vagyis a részvénypiac felé. Az viszont, hogy valóban egy ilyen nagyobb átsúlyozásnak vagyunk-e tanúi majd csak feljebb, az 1250-1270-es S&P 500 értéknél fog kiderülni - tette hozzá Varjú.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!