A főleg befektetési alapkezelőként ismert Zsiday Viktor - ő kezeli egyebek között a Hold Alapkezelőnél a Citadella alapot - blogjában azt írja: a társaságot 2011 elején vezették be a tőzsdére, a kereskedés akkor 1515 forintos árfolyamon kezdődött, és 2018 májusáig a részvényeseknek 22 százalékos éves hozamot hozott.
A menedzsment 2017-ben 5700, 2018-ban pedig 6000 forintos árfolyamon vásárolt vissza részvényeket a befektetőktől, valamint 2018 májusában 708 forintos osztalékot is fizetett. Zsiday tavaly maga is 6 ezer forintos árfolyamon szállt ki a cégből.
A Plotinus tőzsdei kivezetése 2017 elején vetődött fel, a 2017 tavaszán tartott közgyűlésen ezt elő is terjesztették, de mivel nem jelent meg elegendő részvényes, így nem tudtak erről dönteni. 2018-tól a társaság - érzékelve, hogy a tőzsdei cégeknek láthatóan önmagukban is van értéke - többször jelezte, hogy meg kell fontolni a tőzsdén maradást, ez szolgálhatja ugyanis leginkább a részvényesek érdekét, mivel lehetnek olyan szereplők, akik egy "üres" cégen keresztül jönnének a tőzsdére, mint az több esetben megtörtént a közelmúltban.
A hosszan tartó MNB-vizsgálat fényében azonban nyilvánvalóan nem volt lehetséges a társaság "üres" cégként való értékesítése, ezt a kockázatot ugyanis természetesen senki sem szerette volna új belépőként vállalni. Ugyanakkor 2018 vége felé láthatóvá vált, hogy vannak hazai érdeklődők, akik ha nem is közvetlenül, többségi befektetőként (apport/felvásárlás) szeretnének bejutni a tőzsdére, de fantáziát látnak nagyobb részesedések megszerzésében és a társaság irányításának átvételében.
Most két ismert befektetője van a társaságnak, egy 20 százalékos és egy 10 százalékos szavazattal bíró részvényekre vetítve (a 20 százalékos ifjabb Ádámosi György, a 10 százalékos Korányi G. Tamás, a Napi.hu tiszteletbeli főszerkesztője - a szerk.). Abban a reményben, hogy ők majd jó áron tudnak behozni valakit a cégen keresztül a tőzsdére, szerdán 36 ezer forintig emelkedett az árfolyam, amely alapján egy gyakorlatilag üres cég bő 1 milliárd forintot ér tőzsdei jelenlétének köszönhetően - írja Zsiday.
A szakember szerint ez meglehetősen alaptalannak tűnik elsőre, de látott már nagyobb csodákat is az elmúlt pár évben a BÉT-en. Zsiday leszögezte: nincs részvénye a cégben, nem lát bele a működésébe és emiatt nem tud semmiféle potenciális befektetőkről sem.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!