A Napi Gazdaság csütörtöki számának cikke
Csak enyhe felértékelődési potenciált látnak az OTP papírjaiban az elemzők, annak ellenére, hogy számításaik szerint is jóval vonzóbb értékeltségi mutatókkal forog a papír szektortársaihoz képest. A magyar bankrészvénytől az idei évre átlagosan részvényenként 482 forintnyi nyereséget várnak a szakemberek, azaz a papír 8,2-es P/E mutatóval forog, miközben a cseh Komercní Banka 10,96-ossal, az osztrák Erste pedig még ennél is magasabbal, 11,9-sel. A bankpapír nyereségkilátásait ráadásul igen kedvezően ítélik meg, jövőre már 625 forint, rá egy évre 816 forint, 2015-re pedig 1248 forint részvényenkénti eredménnyel számolnak, azaz az elemzők szerint évente legalább harmadával nő majd a nyereség. (Nem függetlenül természetesen a bankadó kivezetésétől.) Ennek ellenére az ajánlások meglehetősen visszafogottak: a 22 elemző többsége (12) tartást javasol, csak hárman buzdítanak vételre, miközben hárman úgy vélik, alulteljesítő lesz a papír.
Az év végi célárak alapján is viszonylag kevés felértékelődési potenciált látnak, a vizsgálatban részt vevő elemzők célárainak átlaga ugyanis 4200 forint, ami alig öt százalékkal haladja meg a jelenlegi tőzsdei kurzust − igaz, a hátralévő három hónapra ez is szép évesített hozamot jelent. A Mol esetében kicsit többen buzdítanak vételre, annak ellenére, hogy az olajcég nyereségmutatói és előre jelzett növekedési üteme elmarad az OTP-étől. A papírról nyilatkozó húsz elemző közül öten vételt javasolnak, három szerint felülteljesítő lesz a papír, 11-en a részvények tartását tanácsolják, s csak egy szakember szerint lesz alulteljesítő a Mol. A cégtől az idén valamivel kétezer forint fölötti részvényenkénti eredményre számítanak, a tegnapi tőzsdei árral kalkulálva ez 8,98-as P/E mutatót ad. Összehasonlításként: az osztrák OMV 6,4-es, az elemzők szerint is rettentően túlértékelt lengyel a PKN pedig 11,5-ös ár/nyereség hányadossal forog. A szakemberek előrejelzése szerint a Mol-profit a következő három év során évente tíz százalék körüli mértékben növekszik majd a 2015-ös részvényenkénti 2672 forintig. A Reuters konszenzusához adatot szolgáltató elemzők év végi célárainak átlaga 19 900 forint, tehát alig valamivel több mint ötszázaléknyi felértékelődésre számítanak itt is − ez pedig belül van a hibahatáron.
A Richter esetében 42 200 forintos átlagos célár mellett négy vételre szóló ajánlással szemben kilenc tartási és egy eladási javaslat áll. A gyógyszercégtől ez évre 2827 forintos részvényenkénti eredményt várnak (ezzel 13,7-es P/E adódik), ez kúszik fel a következő három év során 3400 forintra. A blue chipek közül a legrosszabbnak a Telekom kilátásait ítélik az elemzők, eladási és vételi javaslat is egy-egy van, s csak az billenti minimálisan pozitív irányba a mérleg nyelvét, hogy két felülteljesítésről szóló véleménnyel szemben csak egy alulteljesítő áll. A cég eredményében ugyan látványos javulást hoz majd a távközlési adó kivezetése (a részvényenkénti profit 42-ről 52 forintra nő jövőre), de azt követően nem látnak növekedési lehetőséget a cég előtt a szakemberek. A Telekomnál az év végi célárak átlaga 488 forint.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!