A brit pénzügyi felügyelet (FSA) a szakmától való eltiltással, s 3 millió font, azaz több mint egymilliárd forint büntetéssel sújtotta Alberto Micalizzi-t, a Dynamic Decisions Capital Management nevű hedge fund kezelőjét csalás miatt. A 2008 végén még papíron 550 millió dollár tőkével rendelkező alap után mindössze 10 millió dollár maradt 2009 májusi felszámolásakor, a tőke jelentős részét a Financial Times tudósítása szerint orosz gázolaj kötvényeken bukta el az intézmény. A pénzügyi felügyelet szerint Micalizzi többször hazudott befektetőinek az alap vagyonával kapcsoltban, miután az jelentős veszteségeket volt kénytelen elkönyvelni a 2008 végi tőzsdekrach idején. A vádak szerint a helyett, hogy beismerte volna az alap hatalmas veszteségeit, egy sor tranzakciót hajtott végre az említett gázolajra váltható kötvényekkel. Az alap stratégiája egyébként a hangzatos növekedési prémium elemzésre hallgatott, egyes cégek alulértékelt cégek részvényeire kellett volna vételi, s felülértékeltekre pedig eladási opciókat vásárolnia. 2008 végén a befektetőket még arról tájékoztatta, hogy az alap teljesítményét tekintve folyamatos sikereket ér el, s ezzel a már bukásra ítélt alapba egy befektető további 42 millió dollárt fektetett.
Micalizzi szerint az FSA határozata megalapozatlan és igazságtalan, a hatóságnak nem vette figyelembe az általa bemutatott, szerinte ártatlanságát igazoló iratokat, s nem értették meg az ő valódi szerepét és felelősségét az alap működésével kapcsolatban, ezért bíróságon támadja meg azt. Ha a bíróság helybenhagyja az FSA határozatát, akkor Micilazzi által fizetendő büntetés a legnagyobb lesz a brit történelemben, amelyet magánszemélyre róttak ki hasonló cselekmény miatt.
A milánói Boccoli Egyetemen kutatóként is dolgozó Micalizzit egyébként felfüggesztették egyetemi állásából is. Az FSA indoklása szerint bár a hedge fundok ugyan magasabb kockázatot képviselnek, mint a hagyományos befektetési alapok, azok kezelőitől befektetőik ugyanakkora gondosságot, s működésük során ugyanazon elvek érvényesülését várhatják el, mint más cégektől. Az alap ügyében egyébként az Egyesült Királyság súlyos csalások elleni hivatala is vizsgálatot folytatott, azonban ők ejtették az ügyet, mondván bűncselekményre utaló körülményt nem tártak fel a vizsgálat során.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!