Silvio Berlusconi, olasz miniszterelnök kijelentette, hogy a parlament megvitatja azokat a lépéseket, amelyek révén az adósságot gyorsabban lehet csökkenteni. Sőt, azt is kijelentette Berlusconi, hogy az elsődleges egyenleg ebben az évben jelentős többlettel fog zárni.

Az MTI római tudósítása szerint Giulio Tremonti pénzügyminiszter kedden délután kezdi meg az általa kidolgozott megszorító csomag végleges változatának összeállítását. A korábbi 47-ről már 70 milliárd euróra emelkedett a megszorító intézkedések mértéke. A megszorító csomagot viszont a sajtó  kritizálja, főleg azért, mert az intézkedések javarészét a következő, 2013-as parlamenti választás után vezetnék be. Tremonti akcióba lépése viszont az MTI szerint valamennyire megfékezte a milánói tőzsdezuhanást.  A Szenátus és a Képviselőház elnökének ütemezése szerint a megszorító csomagról a felsőház már csütörtökön, az alsó ház pedig vasárnapig, maximum jövő hétfőn szavazhatna.

A miniszterelnök kedden emellett azt is hangsúlyozta, hogy az ország bankjai stabilak és nem küzdenek olyan problémákkal, mint a külföldi tulajdonú társaik. Emellett azt is nyomatékosította, hogy az olasz politikai - a kormány és az ellenzék - egységesen kiáll az ország megvédése érdekében.

A bankredszerrel kapcsolatos kijenetés vélhetően azokra a befektetőket nyugtalanító hírekre volt reakció, amelyek szerint néhány olasz nagy bank elbukhatott a héten nyilvánosságra kerülő stresszteszten. Az elmúlt időszakban jelentősen zuhantak az olasz banki részvények árfolyamai a tőzsdén, az UniCredit például több mint 25 százalékkal gyengült július elseje óta, de jelentősen csökkent az árfolyama az Intensa SanPaolónak is.

Miután mára az adósságválság átterjedése Olaszországra komoly és valós kockázattá vált, amelyet megfejelt még a miniszterelnök és pénzügyminisztere közötti politikai feszültség is, nem csoda, hogy az olasz 12 hónapos állampapírok hozamfelára a 2008-as pénzügyi válság kitörése óta a legmagasabbra ugrottak.

Mindezek után Berlusconi szavai úgy tűnik némi megnyugvást hoztak a piacokra, ami a délelőtti jóval 2 százalék feletti veszteségeket a főbb nyugat-európai piacokon 1-1,5 százalékra olvasztotta.

Hangulatjavítóként hathatott még emellett José Luis Rodríguez Zapatero spanyol miniszterelnök náhány kijelentése is, miszerint  "Spanyolország gazdasági növekedése lassú ugyan, de szilárd".  Ezt támogatóan az EU-s elnök, Herman Van Rompuy is kijelentette: a spanyol reformcsomag hiteles. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy a Spanyolország előtt álló kihívások más jellegűek, mint amivel más eurózónás tagállamnak kell szembe néznie.

 

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!