A tavalyi évről szóló beszámolóban a különleges tételek nélküli 645 milliárd forintos EBITDA és 337 milliárd forintos üzleti eredmény mellett sikerekről elsősorban az upstream terület tekintetében tudott beszámolni Molnár József, a Mol vezérigazgatója az olajtársaság 2011 évet lezáró mai közgyűlésén.

A kutatás-termelés üzletág 200 százalék feletti készletpótlást, 117 millió hordó új készletet tudott hozni tavaly, ennek jelentős része, mintegy 60 millió hordó az újonnan a figyelem központjába került oroszországi mezőkről származik. Az üzletágat sújtotta ugyanakkor a szíriai termelés kiesése, ami igazán nagy hatást az idei évre gyakorol majd. Az üzletág kilátásairól elmondta, hogy a kitermelésben stabil helyzetet vár a menedzsment 2014-ig, attól kezdve azonban évi 3-4 százalék kitermelés növekedést szeretnének elérni. A kutatás kilátásai is jók, a következő három évre 130 százalék készletpótlást vár évente a vezérigazgató. Kurdisztánban 9 kút fúrását tervezik és az idei év végére a hazai nem hagyományos szénhidrogén-kutatásban is jelentős előrelépést terveznek, az év végére várhatóan 3 kút működik majd. Ezek értékelése még jó ideig eltart, de ha sikeresnek bizonyulnak 2015-2017-től járulhatnak hozzá a kitermeléshez.

A downstream üzletág ugyanakkor mintegy 20 milliárd forintos veszteséget hozott 2011-ben az alacsony finomítói marzsok, a csökkenő Brent-Ural spread és az alacsony gazdasági növekedés miatti csökkenő kereslet miatt. Az ehhez párosuló magas beszerzési árak 350 millió dollár többletköltséget okoztak a cégnek. Az idei évre sem pozitívak az üzletággal kapcsolatos várakozások, várhatóan marad a nehéz finomítói környezet és egyelőre a kereslet növekedése sem látszik. A vezérigazgató hozzátette a feladat a jövőre nézve a készletbázis növelése a feladat.

A közgyűlés a vita nélkül elfogadta az igazgatóság 45 milliárd forintos osztalékjavaslatát, amely kifizetésének kezdőnapja június 22-e. Mint Hernádi Zsolt a társaság elnök-vezérigazgatója elmondta, az összeg megegyezik az évekkel korábban már egyszer elfogadott osztalékpolitika által meghatározott összeggel, amely a cég rendkívüli tételekkel korrigált IFRS szerinti eredményének 40 százaléka.

A közgyűlés elfogadta a társaság igazgatósági tagjainak új ösztönző rendszerét, amely havi száz részvény, illetve az elnök számára további havi 25 részvény juttatását jelenti, a papírok két harmadára vonatkozó egyéves tartási kötelezettséggel. A közgyűlés újraválasztotta a lejáró mandátumú felügyelő bizottsági tagokat Lámfalussy Sándor kivételével, akinek helyére ®arko Primorac, a bizottság új horvát tagja került. Az ő megválasztását egyes piaci szereplők a Mol és a horvát állam közötti javuló viszonyra utaló jelnek tekintik.

(A cikk szerzője rendelkezik Mol-alapú kötvényekkel.)

 

 

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!