Erős negyedéven lehet túl a Mol az elemzők várakozása szerint, hogy valóban így történt-e, az péntekre virradóra kiderül. Egyébként a piac is optimista, idén 9,5 százalékkal emelkedett a Mol papírok árfolyama, amely a hét elején 3000 forint felett is járt, tavaly május óta először. A Mol által készített konszenzus szerint az olajtársaság 704 millió dollár csoportszintű (újrabeszerzési árakkal becsült, tisztított) EBITDA-t ért el 2024 utolsó 3 hónapjában. Az adózás utáni profit pedig 174 millió dollár lehetett.

Az Erste előrejelzése szerint az eredmény csak kismértékben maradhatott el az előző negyedévestől, de ez is csak a szezonalitás és a gyengébb GDP hatása. A kutatás-termelés üzletág tisztított EBITDA-ja közel 111 milliárd forint lehetett, vagyis magasabb a harmadik negyedévestől. Itt a pozitív hatások voltak erősebbek: egyrészt emelkedtek a gázárak a régióban, másrészt a dollár erősödött a forinttal szemben. Ezt rontotta le valamennyire a Brent hordónkénti átlagárának csökkenése 80-ról 74,7 dollárra.
A feldolgozás-kereskedelem szegmens nyereségére meghatározók lehettek a magasabb finomítói marzsok, illetve a szezonálisan gyengébb kereslet. Így 61,2 milliárd forint EBITDA eredmény az Erste várakozása az üzletágtól.
Valószínűleg nem lesz panasz a fogyasztói szolgáltatások üzletágra sem, bár a negyedik negyedév szezonálisan gyengébb szokott lenni, a Mol kutak értékesítési számaiban a GDP növekedés visszaesése is minden bizonnyal megmutatkozott. Ahol viszont még veszteséges lehetett a társaság, az a körforgásos gazdasági szolgáltatások (MoHu), itt mínusz 3,8 milliárd forintos EBITDA a várakozás.
A K&H Értékpapír elemzője azt emelte ki, hogy a teljes év több mint 1,15 milliárd dollár nettó profitot hozhatott a Mol csoport számára. Ennek alapján van lehetőség érdemi osztalékfizetésre, várakozásuk szerint a tavalyihoz hasonló (250 forint/részvény) kifizetésre jó az esély, sőt még ennél nagyobbra is nyílhat tér.
Négy erősen zűrzavaros év után 2024 a normalizáció éve volt az olajiparban, az olajár és a finomítói marzsok visszatértek a Covid előtti szintekre az év végére, bár a gáz ár továbbra is extrém magas és a Mol által vásárolt orosz olajon továbbra is jelentős a diszkont – írták a Concorde elemzői. Szerintük összességében 3100 millió dolláros EBITDA-t érhetett el a cég 2024-ben, ami valamivel magasabb, mint a 2024 év eleji piaci, valamint a 2800 millió dolláros menedzsment által közölt várakozás. A normalizálódott külső környezet miatt 2025-re valamivel alacsonyabb, 2800 millió dolláros EBITDA-t vár a Concorde a Moltól.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb
Donald Trump kemény kijelentést tett: „a seggemet csókolják és meghalnak ezért”

Megérkezett Orbán Viktor bejelentése

Számítások bizonyítják, mivel érdemes fűteni

Így csap le Európa a blokádozókra: van, ahol nem a hídfoglalás eszközével élnek

A nagy családi házak szinte eladhatatlanok

Váratlan változás lesz egy ledolgozós szombatnál

Hálapénz helyett jöhet az adomány a kórházaknak

Utolérte a Revolutot a jegybank

Épül az új Római-part, robban a piac Budapesten
