A Napi Gazdaság hétvégi számának cikke
A kelet-közép-európai régió összességében egészségesebbnek számít az átlagnál, az itt tevékenykedő, jó tőkehelyzetű, nagyobb szereplők átlag feletti nyereségeket képesek realizálni, a kockázati költségek is kezelhető mértékűek. A hangulat romlásával könnyen visszatérhet a pánikszerű eladások kora, azonban a mostani árakon találunk jó belépési lehetőségeket. A legmagasabb értékeltségi mutatókat továbbra is a lengyel piacon találjuk, azokat nem érdemes egy kalap alá venni a többi régiós szereplővel, hiszen jóval kevesebbet estek a tavalyi csúcsokról.
Az OTP-t illetően egyértelműen a hazai híreknek köszönhető a gyors megugrás, a korábban jócskán visszanyesett célárak újrafogalmazása borítékolható, a bank megítélésének valószínű javulásával egyetemben. Természetesen a tranzakciós adó és a várható egyéb kormányzati intézkedések hatása még nehezen számszerűsíthető, jelenlegi ismereteink szerint azonban továbbra is a régiós bankok egyik legolcsóbb szereplőjének számít. A bank tőkehelyzete kimagaslóan jó, a kontinensen a legjobbak között van számon tartva és a nem teljesítő hitelek aránya is idővel javulásnak indulhat. Az elemzői konszenzus 514 forintos EPS-szel kalkulál erre az évre, és 667 forinttal jövőre, így 7,3-as és 5,6-os P/E adódik, mely értékek a szektorátlag alattiak. Ugyanez mondható el a 75 százalékos P/BV-ről is, míg ROE-alapon sem kell szégyenkeznie a banknak. A hozzáértők célárának átlaga 4300 forint körül van, azonban az IMF-megállapodás elérhető közelsége valószínűleg feljebb tolja ezt az értéket.
Az Erste tavaly ősszel nagy meglepetést okozott a hatalmas leírásával, így azonban sokak szemében vonzóvá vált, további kellemetlen bejelentéssel talán nem fog szolgálni. Az első negyedéves számok kifejezetten impozánsak, a 347 millió eurós nettó profit 12 százalékkal magasabb, mint az előzetesen várt. A befektetőket jelenleg jobban foglalkoztatja a pótolandó tőke mibenléte, azonban reálisnak tűnik a szavatolótőkéhez szükséges mintegy 2 milliárd eurós összeg előteremtése, akár tőkeemelés nélkül is. Mutatói alapján továbbra is kifejezetten olcsó papírnak minősül, míg nyereség oldalon 2013-tól jöhet jelentős megugrás. Az idei évre 8 körüli P/E-vel számol a piac, jövőre 5,8-as értékkel, míg P/BV és NAV alapon messze a legalacsonyabb értékekről beszélünk. A pesszimistább forgatókönyvek szerint is az egyik legígéretesebb szereplő, amennyiben igaznak bizonyulnak az elemzői várakozások, a 17,09 eurós árfolyam akár 23,7 euróra is emelkedhet.
A Raiffeisen esetében sokan vártak egy Erstéhez hasonló tetemes leírást, ez azonban nem történt meg. Tőkehelyzetén neki is javítani kellene, ehhez a növekedés és a hitelezési aktivitás visszafogását választhatja a bank. Emellett a terjeszkedésről sem mondott le teljesen, a lengyel Polbank megvétele némileg kedvezőbb áron valósult meg. Megítélése és elemzői véleményezése nem nélkülözi a szélsőséges elemeket, korántsem beszélhetünk egyöntetű konszenzusról. A hozzáértők által publikált célárak átlaga csak kevés teret enged az emelkedésnek, a 24,55 euró körüli árfolyamot mintegy 10 százalékkal láttatják feljebb. A jelenlegi árfolyam mellett 7 körüli P/E és 50 százalékos P/BV adódik.
A PKO továbbra is az egyik legstabilabb profittermelő képességgel rendelkezik, rendkívül erős a tőkeszerkezete, osztalékfizetési képességével és profitdinamikájával egyesek szerint biztos pontnak tekinthető a mezőnyben. Ezt a kiegyensúlyozott teljesítményt a piac eddig is honorálta, az elemzői vélemények érdemben nem változtak, továbbra is nagy kedveltségnek örvend. A 17 feletti ROE magáért beszél, a 10 körüli P/E a lengyel piacon nem számít kirívóan magasnak, míg a 40 zloty körüli célárak 20 százalékos árfolyam-emelkedést tesznek lehetővé.
A Pekao egyik legfontosabb vonzereje az alacsony NPL-rátája. Az UniCredit lengyel érdekeltsége mintegy 10 százalékos nyereségbővüléssel kalkulálhat a jövő évre. Osztalék oldalról 5,38 zlotyra számíthatunk, ami 3,65 százalékos hozamnak felel meg a 149 zlotys árfolyamon. Jelentős drágulásra az elemzők szerint nem lehet számítani, amire részben magyarázat a 13 feletti P/E, ami ezen profitnövekedési dinamikával kifejezetten magas értéknek számít.
A cseh Komercní Banka részvényesei 160 korona osztalékra számíthatnak, ami némileg alacsonyabb a korábban remélt értéknél, így 4,6 százalékos osztalékhozammal kalkulálhatunk. A bank konzervatív üzleti modellje (77,5 százalékos hitel/betét arány) válságos időkben kifejezetten vonzó, és a 10 alatti jövő évi EPS-szel kalkulált P/E sem tekinthető elfogadhatatlannak. A célárak alapján mintegy 20 százalékos emelkedéssel számolnak az elemzők.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!