A Napi Gazdaság csütörtöki számának cikke

Nem akármilyen hullámvasúton érezhetik magukat azok a részvényesek, akik hosszú éveken keresztül kitartanak régiós bankrészvényeik mellett. Az OTP, a Raiffeisen és az Erste Bank részvényesei a 2009. márciusi mélypont óta kibontakozó bikapiacon megélhették, hogy papírjaik értéke megsokszorozódott, a csúcsok óta azonban ismét a kisebb-nagyobb megszakításokkal tartó leértékelődést kell átélniük. Euróban számolva meglepő módon az OTP részvényei teljesítenek a legjobban eddig ezen a medvepiacon, a magyar bank részvényei értéküknek "mindössze" 65 százalékát veszítették el a 2010. tavaszi csúcsokhoz képest, a Raiffeisen és az Erste bank esetében a napokban beállított mélypontokon ez az érték a 70−73 százalékot is elérte (osztalékkal nem számolva).

Arra a kérdésre, hogy most kell-e hosszú távra ismét régiós bankrészvényt venni, az a válasz a nagyon konzervatív technikai elemzés eszközeit felhasználva, hogy még a tegnapi rally után sem, hiába vannak a papírok már 80-100 százalékkal 2009. tavaszi mélypontjaik felett.

A három bankrészvény grafikonja ugyanis hosszabb távon nem mutat trendfordulatra utaló jeleket. Az összes trendazonosító technika szerint jelenleg még érvényben van a részvények árfolyamában a csökkenő trend, márpedig egy trend meglétét mindaddig feltételezni kell, amíg meg nem fordul. Erre az áralakulásban magasabb mélypontok, majd magasabb csúcsok adhatják meg a jelzést, egyelőre azonban az osztrák bankrészvények múlt hét végén újabb mélypontot ütöttek, az OTP pedig, ha forintban nem is, de euróban számolva közel járt hozzá.

 

A csökkenő trendhez tartozó mozgóátlagok alatt járnak az árfolyamok, mélyen a 200 napos mozgóátlag alatt, de nem csupán ezeket az úgynevezett automatizált trendvonalakat nem sikerült átütnie felfelé az árfolyamoknak, de a csökkenő trendcsatornából sem sikerült kikeveredni.
Ez nem jelenti azt, hogy aki valamilyen − akár fundamentális, akár más − okból vásárlásra adná a fejét, nem tudna a jövőben egy ilyen vétellel profitot realizálni, hiszen a jövőbe nem lát senki. Csak éppen az esélyek nem a vásárlók oldalán állnak jelenleg.

Mindhárom bankrészvény grafikonját hosszú távú alakzat uralja, az OTP-ét és a Raiffeisenét egy letört dupla csúcs, az Erste esetében egy letört, lapos alakú szélesedő tető. Az ezekből számolt célárakat ha logaritmikus grafikonon szemléljük, már elérték az árfolyamok, ha lineáris skálán, akkor még nem, van még tér lefelé. Az osztrák bankrészvények múlt héten elért újabb mélypontja figyelmeztető jel is lehet az OTP-részvényesek számára, mivel a három papír kéz a kézben jár, s az új csúcsokra sokszor követik egymást, mint ahogy a mélypontokra is szokásuk ezt megtenni.

Az osztrák bankok múlt heti eséséhez volt fundamentális hír is a múlt héten, a Basel III. szabályozás korábban tervezettnél előbbi bevezetése a hígítás rémével fenyegette a részvényeseket, s ez vezetett olyan eladási hullámhoz, amiből az OTP kimaradt, igaz, a magyar banknak az ország Moody's általi leminősítése adhatott volna okot az esésre. Hogy az OTP relatív erejével pozitív jelzést adott az osztrák bankoknak vagy az osztrák bankok alacsonyabb mélypontjai bizonyulnak figyelmeztető jelnek az OTP-részvényesek számára, majd az idő eldönti.

A tegnapi nagy emelkedés persze pozitív jelzés, hiszen minden pozitív trendforduló emelkedéssel kezdődik.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!