A BUX index trendje továbbra is csökkenő, s egyelőre semmiféle jelzés nem érkezett, mi arra utalna, ez a trend meg kívánna törni. A lefelé jövet a 20 200 pontos támasz törése óta olyan masszív és gyors volt, hogy jól körülhatárolható trendcsatorna egyelőre nem alakult ki, arra csak tippelni lehet egyelőre, ennek hol húzódhatnak határai.
A hét elején 14 500 pont környékén elért mélyponttal az index a korábban épített duplacsúcs alakzatból tippelt célárát (ez 14 700 pont körül volt) teljesítette. Nem teljesült viszont még a zuhanásban rajzolt árboczászló alakzat rúdjából számolt célárfolyam, ami 13 000 pont magasságába mutat. Mivel a trend meglétét mindaddig feltételezni kell, amíg a fordulatra bizonyíték nem érkezik, ezért középtávon újabb mélypontok és alacsonyabb csúcsok jellemezhetik majd az index mozgását.
Hogy meddig tart a a csökkenés, azt nem lehet megjósolni: pontosan addig, amíg meg nem fordul. Jelenleg a középtávú trendfordulatra utaló jel lehetne az RSI csökkenő trendjének törése, majd egy a jelenleginél jóval magasabb, először 17 000, majd 19 000 pont feletti zárás, ami egyben a trendhez tartozó 50 napos mozgóátlag felfelé törése lenne. Addig azonban medvepiac van, s minden emelkedés medvepiaci rallynak tekinthető. Aki a vételi oldalon próbálkozik, az trenddel szemben végez fenekező horgászatot, ami kifizetődő is lehet, a masszív lejtmenetet ugyanis masszív megpattanások kísérhetik - igaz, erre eddig nem nagyon van példa. Az indexben egyébként egyelőre trendfordító alakzatnak sincs nyoma.
Az OTP részvényeiről hasonló mondható el. A zuhanást ezúttal a 2009 márciusi mélypont és a 20010 tavaszi csúcs közötti távolság 76,4 százalékos Fibonacci-szintje állította meg, innen pattant a részvény. A mostani lejtmenet ereje eddig akkora volt, hogy a Fibonacci-szintek jelentette támaszok (4315, 3580) csak átmenetileg tudták útját állni a medvéknek.
Az árfolyamban jelenleg a középtávú trendfordulóra utaló jel az lehetne, ha sikerülne egy 3850 forint feletti zárást produkálni, ez azonban valószínűleg nem a következő két nap témája lesz.
Jól látható alakzat van a grafikonon, ez pedig az a duplacsúcs, amelynek letörését korábban gyanítottuk. A duplacsúcs alakzatból három lehetséges célárfolyamot számoltunk. Ebből az első a logaritmikus chart alapján adódó 2500-2700 forintos szint volt. A pesszimistább verzió a lineáris chart alapján adódott, s a 2009 márciusi mélypontot jelenti 1300-1400 forint magasságában. A dollárban rajzolt grafikonból 3-4 dollár közötti szint jött ki célárként. (Mint korábban említettük, ezek csak valószínűségek, s vélhetően hosszabb távú célnak tekinthetők, hiszen az alakzat elég hosszú idő alatt épült ki, s az első célár már teljesült is.)
Összefoglalva, a keddi emelkedés egyelőre az OTP-nél is csak medvepiaci korrekciónak tekinthető, az RSI csökkenő trendje a mozgóátlagok lehelyezkedése, s az, hogy csak alacsonyabb mélypontok és csúcsok vannak, a csökkenő trend meglétét erősítő jelzések. Hogy ezen az árszinten fundamentális alapon olcsó-e a részvény, az a fundamentális elemzés témakörébe tartozik.
A Molnál is lefelé áll a zászló, akárcsak a BUX-nál. A grafikonon jól látható csökkenő trend alatt csordogál lefelé az árfolyam, csökkenő RSI trend, a trendhez tartozó 50 napos mozgóátlag alatt tanyázunk. Itt is látszik árboczászló, akárcsak a BUX-ban, ez 11 500 forint környékére mutat (nagyjából ez jelenti a 2009 tavaszi kitörési szintet is). Az első fontos ellenállási szint 15 200 magasságában látszik kirajzolódni, felette 17500 és 18000 forint között. Ha sikerülne ezek feletti zárást produkálni, ismét bikaüzemmódba kerülhetne a részvény. Addig hosszútávra nem ajánlott.
Bármennyire is szeretett volna a Napi Gazdaság Online hasábjain publikáló technikai elemzőgárda pozitív jeleket találni a Richter grafikonján, a jó szándék végül nem győzött, a medve erősebb volt. Pedig volt ok a bizakodásra, a hosszabb távú RSI nyáron kijött csökkenő trendjéből nyáron, s az osztalékfizetés környékén még az 50 napos fölé is sikerült átmenetileg keverednie az árfolyamnak. Azonban magasabb mélypont és a magasabb csúcs kombinációja nem jött össze, a csökkenő trend visszatért és nagyot rúgott. Annyit esett a részvény, hogy első feladatként a fordulat ismételt feltételezéséhez a 31-32 ezer forint közötti ellenállási zónát kéne áttörnie, s igazi emelkedésben csak akkor lehetne reménykedni, ha 36 000 forint felett újabb csúcsot csinálna az árfolyam. Lefelé támasz lehet a korábbi mélypont 29 000 magasságában, illetve a 76,4 százalékos Fibonacci-szint 28 500 forint körül.
A Magyar Telekom esetében a rövidebb távú képet színesítheti a hosszabb távú grafikon, amely az osztalékfizetésekkel korrigálja évente a részvény árfolyamát. Ezen felfedezhető az utóbbi években egy letört csökkenő háromszög alakzat, amelynek célja a sáv alsó részébe mutat, 375 forint magasságában.
A rövidebb távú kép szintén negatív, a csökkenő trend szorítja az árfolyamot a 465 forintos támasznak, ennek ki kéne tartania, ha nem akarunk jóval alcsonyabb árfolyamokat látni.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!